zamówienia na maila
sklep@esilver.com.pl

zamówienia telefoniczne
508 146 278 / (18) 354 37 67

zamów telefonicznie: (18) 354 37 67 / 508 146 278
zamów na maila: sklep@esilver.com.pl

» » Jak uratować przypalony garnek?


Kategorie

Filtrowanie

Stalowy duży pojemnik na papier toaletowy w roli jumbo STEEL MAXI

Dozownik do papieru toaletowego STEEL MAXI171,46 zł168,51 zł brutto137,00 zł netto

Tablica ostrzegawcza

Tablica ostrzegawcza Uwaga Ślisko27,54 zł23,99 zł brutto19,50 zł netto

Mydło w płynie antybakteryjne Roy Royal 6 l

Mydło w płynie antybakteryjne białe ROY 5 L36,26 zł19,43 zł brutto15,80 zł netto

Płyn do prania dywanów maszynowo Per Mobil 10 l

Płyn do prania dywanów maszynowo Per Mobil 10 l114,33 zł94,00 zł brutto76,42 zł netto

Antybakteryjne mydło do rąk i całego ciała (Vanessa) 5 L

Antybakteryjne mydło do rąk i całego ciała (Vanessa) 5 L45,98 zł42,56 zł brutto34,60 zł netto

Kontakt

Potrzebujesz pomocy?

Kontakt

 • P.H.U Silver Bartłomiej Srebro
  Wola Łużańska 203
  38-322 Łużna
 • Napisz e-mail:sklep@esilver.com.pl
 • Zadzwoń508 146 278
  514 915 082
  18 354 37 67
 • Godziny pracyOd poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00

Jak uratować przypalony garnek?

Data dodania: 21-10-2019

Chyba każdemu choć raz w życiu zdarzyło się przypalić garnek. Nie wynika to z braku umiejętności kulinarnych, a zazwyczaj z nadmiaru obowiązków. Próbując zrobić kilka rzeczy jednocześnie, możemy zapomnieć o wyłączeniu na czas kuchenki. A o wyłączeniu przypomina nam często unoszący się nie tylko w kuchni, ale i całym mieszkaniu charakterystyczny zapach spalenizny. Co w takim przypadku? Czy nie pozostaje nam nic innego, jak pozostawić garnek do ostygnięcia i wyniesienie go na śmietnik? Na szczęście nie! Zawsze warto spróbować go uratować.

 

RATUNEK NUMER 1: Sól spożywcza

Chyba w każdej kuchni znajduje się sól. Nie tylko nadaje ona smaku potrawom, ale też ma szerokie zastosowanie w sytuacjach awaryjnych. Upora się ona nie tylko z plamami z czerwonego wina na tkaninach, ale również ze spalenizną. W tym celu należy zasypać solą dno garnka i zalać wodą, a następnie pozostawić na kilka/kilkanaście godzin. Po tym czasie warto ten roztwór zagotować, by zwiększyć szansę na powodzenie tej metody.

 

RATUNEK NUMER 2: Soda oczyszczona

Kosztuje grosze, a sprawdzi się w wielu sytuacjach. Dlatego zawsze warto zadbać o jej zapas w domu. W przypadku walki z przypalonym garnkiem sprawdza się ona podobnie jak sól. Należy przykryć nią dokładnie dno garnka, zalać wodą i zagotować. Powinno to ułatwić usunięcie resztek spalenizny.

 

RATUNEK NUMER 3: Ocet

Wszechstronny ocet upora się z wieloma sytuacjami z pozoru bez wyjścia. Niestety, nie w każdym przypadku możemy go użyć - nie nadaje się bowiem do garnków emaliowanych. Tam, gdzie można go zastosować, należy wlać go do garnka (niecałą szklankę), dodać kilka łyżek soli i zagotować. Po zdjęciu garnka z ognia, odstawiamy go z tą miksturą na kilka godzin - w tym czasie ocet powinien uporać się ze spalenizną.

 

RATUNEK NUMER 4: Płyn do naczyń

W przypadku przypalonego garnka, trzeba działać szybko. Można po prostu zalać go wrzącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Nie należy szorować i zeskrobywać przypaleń. Pozostawiając zalane naczynie na minimum kilka godzin, mamy szansę na odmoczenie przypaleń, a tym samym ich łatwe i bezpieczne usunięcie.

 

RATUNEK NUMER 5: Tabletki do zmywarki

Zanim skorzystamy z tej metody, trzeba się upewnić, że przypalony garnek przeznaczony jest do mycia w zmywarce (w przeciwnym razie zawarte w tabletkach substancje mogą uszkodzić naczynie). Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, należy rozpuścić 1-2 tabletki w niewielkiej ilości wody w garnku i otrzymany w ten sposób roztwór pozostawić na kilka godzin.

 

INNE METODY

Gdy powyższe sposoby nie pomogły, a nie chcemy rozstawać się z ukochanym (często też drogim) garnkiem, warto spróbować jeszcze kilku metod. Z przypaloną powierzchnią może poradzić sobie cola (należy zagotować ją w garnku) lub ryż (podczas gotowania wchłonie spaleniznę). W szczególnych przypadkach można też sięgnąć po detergenty, należy jednak pamiętać o ich odpowiednim doborze, by uniknąć ryzyka dodatkowego zniszczenia powierzchni garnka.

I co najważniejsze - nigdy nie próbuj zeskrobywać przypalenizny nożem czy innym ostrym przedmiotem! Mogłoby to bowiem spowodować nie tylko zarysowanie, ale i uszkodzenie powłoki garnka.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopgold.pl
Do działania sklepu konieczna jest włączona obsługa Javascript oraz Ciasteczek (cookies).