Kiedy myślimy o sprzątaniu, nasz umysł zazwyczaj wskazuje na tradycyjne praktyki czyszczenia, takie jak mopy, wiadra i podobne produkty. Jednak jak skuteczne jest to w porównaniu z nowymi metodami czyszczenia, takimi jak maszyny czyszczące? Ważne jest, aby zrozumieć korzyści płynące z używania nowoczesnego sprzętu do sprzątania. Używając szorowarki, Ty i Twoja firma możecie osiągnąć wyższy poziom czystości w krótszym czasie i przy mniejszym wysiłku, co daje lepsze ogólne wrażenia ze sprzątania.
Co to jest szorowarka i jak działa?
Nie ma lepszego urządzenia, niż szorowarka do mycia i odkażania podłóg wszelkiego rodzaju. Automat szorująco-suszący może myć twarde, sprężyste powierzchnie w każdym stanie zabrudzenia, czyszcząc i susząc szybko i dokładnie, zapewniając natychmiastowe wyschnięcie i bezpieczeństwo podłóg. Jego działanie opiera się na czyszcząco-ściernym działaniu obracających się szczotek, przez które wtryskiwany jest roztwór detergentu: rozpuszczony w wodzie brud jest następnie zbierany przez ssawę i zasysany przez turbinę do specjalnego zbiornika, pozostawiając podłogę czystą i suchą.
W zależności od sposobu prowadzenia szorowarki dzielą się na:
Szorowarka prowadzona kierowana przez operatora za pomocą specjalnego uchwytu z tyłu. Te szorowarki są kompaktowe i najlepiej nadają się do prostych operacji i małych przestrzeni (do 500 metrów kwadratowych), takich jak biura, restauracje, sklepy, szkoły, teatry, pralnie, bary, laboratoria itp. Ze względu na większą zwrotność nadają się do użytkowania w ciasnych pomieszczeniach, gdzie częściej dochodzi do działań w obecności ludzi, a duża maszyna może być nieporęczna.
Szorowarka samojezdna wyposażona w siedzenie dla operatora oraz kierownicę do jazdy. Ergonomiczne fotele i wysoka wydajność pracy pozwalają na sprzątanie przestrzeni takich jak magazyny, lotniska, galerie handlowe, parkingi w krótszym czasie bez zmęczenia operatora. Duża powierzchnia oznacza oczywiście dłuższy czas pracy, dlatego szorowarka samojezdna jest mocniejsza, wydajniejsza i może pracować dłużej niż prowadzona maszyna.
Zalety maszyny szorująco-zbierającej
Istnieje wiele powodów, dla których firmy sprzątające przestawiają się na automaty szorująco-suszące. Jak wspomniano wcześniej, mogą one obejmować większą wydajność, skuteczność oraz oszczędność czasu i kosztów.
- Oszczędność czasu – obsługa automatów szorująco-zbierających w porównaniu z ręcznym myciem mopem oszczędza dużo czasu Twoim sprzątaczom. W przypadku tradycyjnego wycierania będziesz musiał sam wysuszyć podłogi po umyciu, jednak w przypadku szorowarki nie będziesz musiał robić obu tych czynności. Dzięki szorowarce będziesz w stanie wyczyścić większą powierzchnię niż mop.
- Oszczędność kosztów – chociaż początkowy koszt zakupu szorowarki może być wysoki, maszyny te mogą być opłacalne, co oznacza, że mogą potencjalnie zaoszczędzić pieniądze na kosztach pracy. Ta inwestycja pozwoli Ci zaoszczędzić na dalszych kosztach. Ponadto wynajem zamiast całkowitego zakupu może obniżyć koszty.
- Higiena – Używanie tradycyjnego mopa do czyszczenia podłogi może powodować rozprzestrzenianie się brudu i zarazków. Kiedy zanurzasz mopa w wiadrze z wodą, po prostu nakładasz brudną wodę z powrotem na podłogę. Tak więc, nawet jeśli podłoga może wyglądać na czystą, może nie być tak higieniczna, jak byś chciał.
- Bezpieczeństwo – Poślizgnięcia i potknięcia są najczęstszą przyczyną obrażeń w pracy, szorowarka może zmniejszyć to ryzyko. Podczas obsługi szorowarki maszyna natychmiast osusza powierzchnię, czyniąc ją bezpieczniejszą dla ludzi i zmniejszając ryzyko poślizgnięcia się i zranienia.
- Wydajność – Jedną z największych zalet korzystania z szorowarek jest ich skuteczność w porównaniu z innymi metodami czyszczenia. Oznacza to, że są bardziej produktywni, a Ty będziesz w stanie wykonać więcej zadań. Szorowarki mają znacznie większą pojemność roztworu w porównaniu z tradycyjnym wiadrem, co oznacza, że osoby sprzątające nie będą musiały go wielokrotnie uzupełniać.
Korzyści wynikające z używania maszyny czyszczącej
1. Szorowarki podłogowe są łatwiejsze, szybsze i bardziej higieniczne niż ręczne czyszczenie podłóg
Jedną z łatwiejszych do wyciągnięcia korzyści z używania szorowarki do podłóg jest to, że jest ona o wiele lepsza od używania mopa i wiadra. Ręczne czyszczenie jest bardzo mało zaawansowane technologicznie i chociaż w niektórych przypadkach stare sposoby są najlepsze, w tym przypadku zdecydowanie nie. Mopowanie na mokro oznacza dokładnie to, co mówi, podłoga pozostaje mokra po czyszczeniu i pozostanie taka przez jakiś czas. Jak wszyscy wiemy, stwarza to znaczne ryzyko poślizgnięcia się lub potknięcia, a także ciężką pracę dla pracownika wykonującego zmywanie. Innym problemem jest to, że ręczne mycie podłogi może powodować rozprzestrzenianie się brudu i zarazków po podłodze, a brudna woda jest ponownie nakładana z wiadra – więc chociaż podłoga może wyglądać na czystą, prawdopodobnie nie jest higienicznie czysta po tradycyjnym myciu.Skuteczność sprzątania ręcznego w porównaniu do szorowarki nie budzi zastrzeżeń – szorowarka podłogowa jest w stanie oczyścić w tym samym czasie około dwa razy większą powierzchnię, zwilżając podłogę, usuwając brud i osuszając ją w jednym przejeździe, więc można pracować kontynuować podczas czyszczenia.
2. Szorowarka to najskuteczniejsza maszyna czyszcząca do wielu rodzajów twardych podłóg
Istnieją inne sposoby czyszczenia twardych podłóg. Na przykład w niektórych sytuacjach można użyć myjki ciśnieniowej, jednak pozostawi ona podłogę jeszcze bardziej mokrą niż przy czyszczeniu ręcznym, co stwarza więcej zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa, a także wydłuża przestoje, ponieważ powierzchnia podłogi nie może być używana, dopóki nie zostanie wysuszone. Na przykład w fabrykach spożywczych, gdzie maszyny i ściany wymagają mycia ciśnieniowego w celu utrzymania ich w czystości, szorowarka może być używana do czyszczenia i wycierania nadmiaru wody spowodowanej przez myjkę ciśnieniową, ograniczając przestoje do minimum. Zamiatarki podłogowe są również dobre do czyszczenia podłóg przemysłowych i są idealne do usuwania kurzu i zanieczyszczeń, ale w zależności od rodzaju brudu może być konieczne szorowanie. Dostępnych jest kilka maszyn, takich jak kompaktowa szorowarka Zauber ZB50 który zamiata, szoruje i suszy podczas jednej operacji.
3. Wydajna technologia czyszczenia podłóg
Szorowarka podłogowa to ewoluująca maszyna czyszcząca, która na przestrzeni lat przeszła znaczące zmiany. Stosowanie różnych systemów czyszczących, takich jak krążki lub orbitalne nakładki czyszczące, w zależności od czyszczonej powierzchni, zwiększyło skuteczność czyszczenia. Sprzątanie, w szczególności czyszczenie podłóg, może być ciężką pracą, dlatego ergonomiczna konstrukcja i sterowanie ręczne nowoczesnej szorowarki podłogowej oznaczają mniejsze zmęczenie operatora i bardziej wydajną pracę. Technologia szorowarek rozwija się szybko, obecnie dostępne są bardzo zaawansowane maszyny – opracowywane są również maszyny czyszczące bez kierowcy, które będą autonomiczne i sterowane przez oprogramowanie, aby zapewnić wydajne czyszczenie.
4. Szorowarki są przyjazne dla środowiska
Bardziej zaawansowane szorowarki oferują bardziej elastyczne podejście do czyszczenia podłóg, w którym operator ma kontrolę nad ilością używanej wody i chemikaliów. Na przykład niektóre obszary podłogi o dużym natężeniu ruchu będą wymagały bardziej intensywnego czyszczenia niż obszary lekko zabrudzone. Zamiast nakładać jednorodny roztwór czyszczący na powierzchnię, operator może ustawić szorowarkę podłogową na czyszczenie mniej stężonym roztworem lub w ogóle bez roztworu, a także przy mniejszym zużyciu wody. Pozwala to na czyszczenie podłogi przy użyciu mniejszej ilości detergentu i wody, co z pewnością jest bardziej przyjazne dla środowiska.
5. Opcje szorowania podłóg dostosowane do Twoich potrzeb
Na rynku dostępna jest szeroka gama szorowarek do podłóg, których rozmiary sięgają od małej szorowarki do podłóg, niewiele większej od odkurzacza, po samojezdną maszynę ważącą ponad 1500 kg. W obrębie tych dwóch skrajności znajdują się szorowarki odpowiednie do różnych zastosowań związanych z czyszczeniem, różnych rozmiarów podłóg itp. Szorowarki mogą być zasilane z sieci elektrycznej lub zasilane niezależnie, np. za pomocą akumulatorów, co zapewnia większą zwrotność. Stosowane szczotki mogą być tarczowe lub cylindryczne, w zależności od konfiguracji maszyny i jej zastosowania.
Szorowarka do podłóg: najlepszy wybór do czyszczenia szpitali i klinik
Czyszczenie i odkażanie środowisk opieki zdrowotnej jest równie ważne, co delikatne i wymaga odpowiednich narzędzi i procedur. Wysokie standardy higieny i protokoły sanitarne w szpitalach, klinikach i gabinetach lekarskich oznaczają, że metody czyszczenia składające się z tradycyjnej miotły, mopa i wiadra nie mogą być stosowane do czyszczenia podłóg i powierzchni. Takie czyszczenie wymaga dokładnych i częstych zabiegów - nawet kilka razy dziennie - oraz użycia profesjonalnego sprzętu. Ważne jest również rozróżnienie wymaganych poziomów działania: na przykład w poczekalniach i na recepcjach pierwszym krokiem jest proste czyszczenie, mające na celu fizyczne usunięcie cząstek brudu, tłuszczu i mikroorganizmów z powierzchni i przedmiotów. Z kolei w gabinetach lekarskich, salach szpitalnych, czy salach operacyjnych wymagane jest odkażenie powierzchni w celu wyeliminowania materiału nieorganicznego i biologicznego, a także dezynfekcja w celu wyeliminowania mikroorganizmów chorobotwórczych.
Szorowarka do podłóg w środowiskach służby zdrowia
Szpitale, prywatne kliniki, domy opieki, gabinety lekarskie i inne placówki służby zdrowia są narażone na duży przepływ ludzi. Pielęgnacja podłóg staje się zatem podstawową operacją, którą należy wykonywać codziennie i kilka razy dziennie, aby uniknąć rozprzestrzeniania się brudu, a także ryzyka upadków i zniszczenia samych podłóg. Jak już wspomniano konieczne jest przestrzeganie wymogów higienicznych, aby uniknąć narażenia pacjentów, pielęgniarek, lekarzy i gości na zakażenie. Oprócz deptania tysięcy ludzi, niosących każdego dnia zabrudzenia z obuwia, podłoga oddziału szpitalnego jest również narażona na wszelkiego rodzaju odpady, dlatego należy ją odpowiednio czyścić. Podstawowy problem polega na tym, iż nie można zamknąć szpitala na czas prac porządkowych, dlatego należy robić to w obecności ludzi, bez przeszkadzania lub zakłócania czynności i bez pozostawiania mokrych podłóg przez dłuższy czas. Z tego powodu szorowarka jest odpowiednim narzędziem do czyszczenia i odkażania podłóg szpitalnych, ponieważ dostosowuje się do każdych przestrzeni i potrzeb dzięki wielu modelom różnych typów i rozmiarów, zapewniając bezpieczeństwo, dyskrecję i niski poziom hałasu. Główną zaletą szorowarki jest uzyskanie za pomocą jednej operacji głębokiego czyszczenia wymaganego przez wysokie standardy sanitarno-higieniczne, znacznie skracając czas interwencji podyktowany tradycyjnymi narzędziami, takimi jak miotły, szufelki, mopy i wózki.
Co to jest zamiatarka?
Zamiatarka to maszyna zdolna do zamiatania każdej powierzchni podłogowej wewnątrz lub na zewnątrz, takiej jak ceramika, gres porcelanowy, marmur, beton, materiały sprężyste i dywan, zbierając jednocześnie gruboziarnisty i drobny pył. Zamiatarka może posiadać jedną lub dwie szczotki boczne, które przenoszą brud do szczotki walcowej w części środkowej, która zbiera kurz i zanieczyszczenia i ładuje je do przeznaczonego do tego pojemnika. Zamiatarka, podobnie jak szorowarka, gwarantuje lepszy efekt przy mniejszym nakładzie czasu i wysiłku. Jest to niezastąpiona maszyna dla tych, którzy muszą utrzymywać w czystości duże pomieszczenia, takie jak siłownie, supermarkety, magazyny, ale także tereny zewnętrzne, takie jak dziedzińce, parkingi i podjazdy. Tak samo jak szorowarki są one podzielone na zamiatarki ręczne i samojezdne, te pierwsze są bardziej kompaktowe i zwinne, odpowiednie do środowisk, które nie są zbyt duże lub mają kilka przeszkód, drugie, dzięki swojej wysokiej wydajności, pozwalają bardzo szybko wyczyścić bardzo duże powierzchnie.
Zamiatarka ręczna kierowana przez operatora za pomocą specjalnych uchwytów z tyłu. Są to kompaktowe i niezwykle zwrotne zamiatarki, które najlepiej sprawdzają się w małych przestrzeniach.
Zamiatarka samojezdna wyposażona w siedzenie dla operatora oraz kierownicę do jazdy. Ergonomiczne fotele i wysoka wydajność pracy pozwalają na sprzątanie przestrzeni takich jak magazyny, lotniska, galerie handlowe, parkingi w krótszym czasie bez zmęczenia operatora.
Wybór i zastosowanie odpowiedniej zamiatarki
- Rozmiar maszyny: w przypadku wąskich powierzchni lub tam, gdzie występują przeszkody i przeszkody, takie jak podjazdy i dziedzińce, bardziej odpowiednia jest zamiatarka pchana, ponieważ jest bardziej kompaktowa i łatwiejsza w obsłudze. W przypadku dużych powierzchni najodpowiedniejszym wyborem jest maszyna samojezdna.
- Czas pracy: istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest wydajność pracy (metr kwadratowy/h), czyli łączna ilość powierzchni, którą zamiatarka może wyczyścić w jednostce czasu, zapewniając tym samym skuteczne czyszczenie.
- Charakterystyka sprzątanej przestrzeni: istotnym czynnikiem różnicującym przy wyborze zamiatarki jest rodzaj zasilania: w przypadku konieczności używania jej wyłącznie na zewnątrz wskazane jest wybranie modelu z silnikiem spalinowym (diesel lub benzyna ). Jeśli zamiast tego użycie musi odbywać się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, wybór musi paść na model bateryjny lub ręczny; w środowiskach zamkniętych używanie silników spalinowych jest w rzeczywistości zabronione.
Czyszczenie podłóg w hotelach i restauracjach
W hotelowym lub restauracyjnym lobby i na korytarzach pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę klienci, jest czystość. Chodzenie po lepkiej lub zakurzonej podłodze może wywołać złe opinie, dlatego osoby pracujące w branży Horeca mają obowiązek codziennie, nawet kilka razy dziennie czyścić i myć podłogę. Robienie tego za pomocą miotły, szufelki i mopa jest niepraktyczne, zwłaszcza w środowiskach, w których standardy higieny są bardzo wysokie - takich jak np. kuchnie, zaplecze kuchenne, kluby fitness i łazienki - a tradycyjne narzędzia do sprzątania nie wystarczą, aby zapewnić maksymalną czystość. Nie wspominając już o tym, że zbyt długie operacje sprzątania oznaczają utrzymywanie obszarów zamkniętych dla publiczności. Częste zwracanie się do firmy sprzątającej może być bardzo kosztowne: najlepszym rozwiązaniem jest użycie profesjonalnych szorowarek i zamiatarek do podłóg, które są łatwe w użyciu i bardzo wydajne. Maszyny te są niezbędne do pielęgnacji i czyszczenia podłóg o dużym natężeniu ruchu oraz do zapobiegania ścieraniu się podłóg z powodu niewłaściwych metod czyszczenia.
Sprawienie, by goście czuli się rozpieszczani podczas pobytu w hotelu, oznacza umożliwienie im relaksu w basenie lub strefie wellness bez martwienia się o zagrożenia higieniczne. Dzięki zastosowaniu specjalnych detergentów szorowarka może dokładnie odkazić powierzchnie oraz wyeliminować bakterie i drobnoustroje, wykluczając najdrobniejsze zanieczyszczenia. To samo dotyczy powierzchni gastronomicznych, gdzie zwykle spadają na ziemię pozostałości po jedzeniu, napojach i innych płynach. Równie często jednak obszary te nie mogą być zamknięte do czyszczenia, ale muszą zostać posprzątane natychmiast i w obecności klientów. Dlatego szorowarka podłogowa jest najbardziej odpowiednim narzędziem do czyszczenia i odkażania podłóg, dostosowując się w najróżniejszych rozmiarach do każdej przestrzeni i potrzeb, zapewniając bezpieczeństwo, dyskrecję i ciszę, aby interweniować bez przeszkadzania klientom. Główną zaletą szorowarki podłogowej jest to, że zapewnia głębokie czyszczenie i odkażanie podłóg w jednym, drastycznie skracając czas pracy, który byłby poświęcony na używanie miotły, szufelki, mopa i wózka.
Zamiatarka do dziedzińców i terenów zewnętrznych
Podczas gdy podłogi w pomieszczeniach powinny być zawsze czyste i lśniące, posadzki na zewnątrz powinny być zamiecione i oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń. Używanie miotły i szufelki oznacza jednak spędzanie wielu godzin - zwłaszcza na dużym parkingu lub podwórku - tylko wzbijanie dużej ilości kurzu, który nieuchronnie osiada z powrotem na ziemi. Zamiatarka jest najbardziej odpowiednią maszyną do zbierania grubego brudu i kurzu z dowolnej podłogi, czy to ceramicznej, porcelanowej, marmurowej, betonowej, sprężystej czy dywanowej. Dzięki bocznym szczotkom, które przenoszą brud do centralnej szczotki rolkowej, zamiatarka ładuje brud do specjalnego pojemnika, eliminując wysiłek potrzebny do ręcznego zamiatania, skracając czas pracy i pozostałości kurzu roznoszone przez miotłę i szufelkę. Wybierając zamiatarkę, należy wziąć pod uwagę wielkość obszaru oraz, w zależności od tego, czy jest to wewnątrz, czy na zewnątrz, zasilanie maszyny: do otwartych przestrzeni można wybrać maszynę z silnikiem spalinowym; w pomieszczeniach, z drugiej strony, musisz wybrać maszynę elektryczną, aby uniknąć spalin emitowanych przez modele endotermiczne. Mądry wybór pozwoli zmaksymalizować czas pracy i wykorzystać pełen potencjał zamiatarki, zapominając o czasie i wysiłku traconym na tradycyjne sprzątanie.
Jaka jest różnica pomiędzy szorowarką do podłóg, zamiatarką, a maszyną szorująco-zbierającą?
- Zamiatarka do podłóg: używa szczotek do zamiatania podłogi na sucho i usuwania kurzu i zanieczyszczeń.
- Szorowarka do podłóg: idzie o krok dalej, czyszcząc wodą, a często także detergentem.
- szorowarko-zamiatarka do podłóg: technologia 2 w 1 wykorzystująca cylindryczną szczotkę do jednoczesnego szorowania i zamiatania.
Jak działa automatyczna maszyna szorująca do podłóg?
Automatyczna szorowarka do podłóg posiada oddzielny zbiornik na wodę czystą i brudną. Świeża woda jest spuszczana na podłogę poprzez własny zbiornik na roztwór, szczotki mieszają brud i zanieczyszczenia na powierzchni, system podciśnienia wodnego wypiera brudną wodę do oddzielnego zbiornika na odpady, a na koniec ściągaczki pozostawiają powierzchnię suchą.
Czy muszę zamiatać podłogi przed szorowaniem?
Jeśli podłoga jest lekko zakurzona wystarczy ją wyszorować. Jeśli na podłodze znajduje się większa ilość zanieczyszczeń zalecamy szybkie zmiecenie przed przystąpieniem do szorowania. Ale odpowiedź ostatecznie zależy od brudu nagromadzonego na podłodze. Możesz zwrócić się do nas o pomoc w podjęciu decyzji, co zrobić w pierwszej kolejności.
Czy powinienem używać detergentu?
Czy umyłbyś naczynia bez mydła? Czy umyłbyś ręce samą wodą? Pomyśl o tym, jeśli chodzi o czyszczenie podłóg bez detergentu. (Wskazówka: zdecydowanie zaleca się używanie detergentu.) Dowiedz się, dlaczego szorowanie podłogi detergentem pomoże usunąć alergeny i zarazki , co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie osób przebywających w Twoim obiekcie.
Jak usunąć tłuszcz, olej i brud z podłóg?
Przeglądając środki czyszczące do szorowarek do podłóg, łatwo jest pomylić się ze wszystkimi produktami dostępnymi na rynku. Wybór odpowiedniego produktu jest jednak kluczowy, gdyż środki chemiczne stanowią ważną część procesu czyszczenia i muszą być odpowiednio dobrane zarówno do sprzętu, jak i rodzaju pracy.
Czym różnią się detergenty do szorowarek do podłóg?
Zamiast po prostu używać wody do czyszczenia podłóg, w przemysłowych szorowarkach do podłóg stosuje się detergenty, które specjalnie usuwają substancje, które mogą gromadzić się na podłogach. Detergenty do szorowarek do podłóg mają za zadanie odpychać wodę i wiązać się z glebą, tworząc emulsję, która pomaga podnosić i zatrzymywać brud, kurz, tłuszcz i brud. Ale tłuszcz, olej i brud nie czyści tak samo. Właściwy środek chemiczny usunie niechciane materiały, jednocześnie chroniąc wykończenie lub powłokę podłogi przemysłowej. Kluczowe znaczenie ma wybór detergentów do szorowarek podłogowych dostosowanych do konkretnej powierzchni, którą będziesz czyścić.
Zrozumienie pH chemicznego produktu do czyszczenia podłóg
Komercyjne detergenty do podłóg można podzielić na kategorie na podstawie ich chemicznego pH:
- Neutralne: Ten rodzaj detergentu można bezpiecznie stosować na większości powierzchni, a także należy on do najbardziej przyjaznych dla środowiska. Jest najczęściej używany do codziennego czyszczenia ogólnego i nie jest najlepszą opcją w przypadku mocno zabrudzonych podłóg, w tym uporczywych śladów tłuszczu i oleju.
- Kwaśne: Ten rodzaj detergentu jest przeznaczony do usuwania trudniejszych plam i rozlanych płynów. Nigdy nie używaj kwaśnych środków czyszczących do szorowarek podłogowych pracujących na marmurze, trawertynie lub wapieniu, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię. Generalnie nie zalecamy kwaśnych środków czyszczących do codziennego czyszczenia.
- Alkaliczne: Ten typ środka czyszczącego doskonale nadaje się do usuwania tłuszczu i oleju. Podczas korzystania z jakichkolwiek produktów alkalicznych należy przestrzegać wszystkich protokołów bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Zanim podejmiesz decyzję o wyborze środków chemicznych do szorowania podłóg w swoim zakładzie, określ rodzaj powierzchni, która będzie czyszczona, a także jakie substancje należy usunąć; wybór niewłaściwych produktów do podłogi lub pracy, którą należy wykonać, może oznaczać niekompletność pracy lub nawet uszkodzenie powierzchni.
Polecane detergenty do stosowania w szorowarkach
- Power Clean - Mocny, alkaliczny i nisko pieniący koncentrat do mycia i gruntownego doczyszczania wszelkich silnie zabrudzonych powierzchni. Szybko i skutecznie usuwa smary, oleje, tłuszcze, oraz uporczywe zabrudzenia. Doskonale sprawdza się również jako środek do gruntownego czyszczenia podłóg wodoodpornych z powłok polimerowych, woskowych, emulsji połyskowych, oraz uporczywych zabrudzeń.
- Multi NF - Płyn do usuwania tłustych zanieczyszczeń, zaschniętego kleju oraz śladów po gumie z podłóg i innych powierzchni odpornych na alkalia. Bardzo dobrze rozpuszcza oleje, tłuszcze i zabrudzenia pochodne. Znakomicie nadaje się do bieżącego i okresowego czyszczenia podłóg, ścian i innych powierzchni hal produkcyjnych i warsztatów.
- Forte - Alkaliczny i nisko pieniący koncentrat do mycia i doczyszczania wszelkich wodoodpornych posadzek odpornych na alkalia. Szczególnie skuteczny w usuwaniu niewielkich zanieczyszczeń organicznych typu olejowego i tłuszczowego. Polecamy do mycia codziennego w marketach i zakładach przemysłowych.