Elementarz prawidłowego segregowania odpadów
Tylko w 2016 roku, w naszym kraju wyprodukowano aż 128 tys. ton śmieci. Niestety, statystki są nieubłagane, ponieważ jasno pokazują, że ponad połowa z nich w ogóle nie została poddana recyklingowi. Co wpływa na taki stan rzeczy? Jak segregować śmieci, aby mogły zostać poddane przetworzeniu? Na te pytania postaraliśmy się odpowiedzieć w naszym „elementarzu prawidłowego segregowania odpadów”.
Sprawdź co "mówią przepisy" o prawidłowym segregowaniu śmieci.
Nowe zasady segregowania śmieci.
Bo kolor ma znaczenie!
Wydawać by się mogło że dzisiaj, w XXI wieku, znalezienie kogoś, kto nie zna podziału odpadów ze względu na kolor kosza, nastręczy nie małych trudności. W końcu jest to wiedza elementarna, która wpajana jest już od najmłodszych lat. Nie zaszkodzi jednak powtórzyć, że śmieci należy dzielić na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane i następnie, umieścić w odpowiednim pojemniku:
- zielony pojemnik do segregacji – to ten, do którego należy wrzucać wszystkie odpady pochodzenia szklanego. W zielonym kontenerze powinny się więc znaleźć butelki i słoiki po jedzeniu czy kosmetykach oraz butelki po napojach i alkoholu. UWAGA – nakrętki i wieczka wrzucamy do innego pojemnika!
- brązowy pojemnik do segregacji – do tego kontenera należy wrzucić wszystkie naturalne odpady, jak np. gałęzie, liście, resztki żywności czy nienadające się do spożycia warzywa i owoce;
- niebieski pojemnik do segregacji – niebieski kontener przeznaczony jest do utylizacji papieru. Można więc wrzucać do niego stare, zniszczone książki, gazety, zużyte ręczniki papierowe, kartony i inne tego typu produkty;
- żółty pojemnik do segregacji – do żółtego kontenera wrzuca się wszystkie wieczka i zakrętki, folie i puszki aluminiowe oraz wszelkie opakowania, które wyprodukowane zostały z tworzywa sztucznego.
A co z odpadami niebezpiecznymi lub wielkogabarytowymi?
Istnieje również pewna grupa odpadów, których nie wolno wyrzucać do zwykłych śmietników. Mowa tu oczywiście m.in. o sprzęcie RTV i AGD, bateriach, odpadach budowlanych, meblach czy oponach. Tego typu produkty należy przewieźć do PSZOK, czyli: Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.