zamówienia na maila
sklep@esilver.com.pl

zamówienia telefoniczne
(18) 354 37 67 / 508 146 278

zamów telefonicznie: (18) 354 37 67 / 508 146 278
zamów na maila: sklep@esilver.com.pl

https://esilver.com.pl/ » Blog » Zasady projektowania toalet publicznych


Kategorie

Filtrowanie

KontaktPotrzebujesz pomocy?

Kontakt

Zasady projektowania toalet publicznych

Data dodania: 03-12-2021 Wyświetleń: 394
Od minimalizmu po maksymalizm i od klasyki po współczesność, istnieje wiele różnych sposobów na zaprojektowanie łazienki. Ale niezależnie od tego, jakie są Twoje preferencje projektowe, nadal wymaga to starannego planowania, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. W tym poście omówimy dwie główne zasady projektowania łazienek, które musisz znać przed zaplanowaniem projektu.

Jak zaprojektować łazienkę ogólnodostępną

Łazienki są jednym z najważniejszych zasobów publicznych w każdym środowisku, ale często są również pomijane przez osoby, które nie biorą pod uwagę potrzeb osób z problemami z dostępnością. Każda toaleta musi być inna, aby odpowiadać na lokalne potrzeby i kontekst środowiska. Mając to na uwadze, nie jest łatwo wymienić elementy, które muszą znaleźć się w każdej łazience.

Jednak to, co możemy zrobić, to wymienić zasady, które projektanci i programiści muszą wziąć pod uwagę, tworząc toalety publiczne w odpowiedzi na wymagania użytkowników. Na przykład:
  • Prywatność i bezpieczeństwo: wszyscy użytkownicy korzystający z łazienki chcą mieć prywatność wizualną i dźwiękową, a także czuć się bezpiecznie podczas korzystania z toalety, ponieważ jest to bardzo prywatna funkcja. 
  • Dostępność: Projekt łazienek publicznych musi odpowiadać specyficznym potrzebom użytkownika, w tym minimalnym standardom dostępności, z uchwytami, przestrzeniami komunikacyjnymi i dobrze zaprojektowanymi wysokościami osprzętu i krytycznymi funkcjami. 
  • Włączenie: Projekt powinien mieć na celu zaspokojenie potrzeb wszystkich społeczności i populacji, w tym grup mniejszościowych. Oznacza to myślenie o projektach z jednym stoiskiem, oznakowanie odzwierciedlające wszystkie ciała i egzekwowanie polityki antydyskryminacyjnej.
  • Atrakcyjność: Estetyka jest często ważnym elementem sprawiania, że ​​ludzie czują się komfortowo. Projekt łazienek powinien być kontynuacją miejsca, w którym się znajdują. 
  • Łatwość higieny i konserwacji: Materiały użyte w procesie budowy muszą umożliwiać łatwe czyszczenie, odporność na wandalizm i trwałość
  • Lokalizacja i dostępność: Toalety muszą być łatwe do znalezienia i dostępne w aktualnym numerze, aby zaspokoić potrzeby różnych użytkowników. 
  • Komunikacja: Toalety powinny być łatwe do zlokalizowania za pomocą aplikacji lub oznakowania i zawierać istotne informacje dotyczące konserwacji i godzin pracy. Ludzie powinni również być w stanie łatwo określić, czy stoisko jest dostępne, czy zajęte.
  • Zrównoważony: potrzeby w zakresie konserwacji i projektowania muszą starannie uwzględniać wykorzystanie zasobów, takich jak energia elektryczna i woda. 
 

Zasady projektowania łazienkiNa układ łazienki wpływają głównie dwie rzeczy; istniejący system wodno-kanalizacyjny i zalecane odstępy dla każdej armatury łazienkowej (takiej jak umywalka, wanna, prysznic itp.). Istniejąca instalacja wodno-kanalizacyjna będzie w dużej mierze decydować o miejscu instalacji urządzeń. Ponowne ułożenie hydrauliki jest zwykle bardzo trudne, nie mówiąc już o kosztowności, ponieważ często są one tak niedostępne. Oczywiście przy projektowaniu nowego domu będziesz mieć większą swobodę projektowania, ale nawet wtedy może się okazać, że niektóre układy są łatwiejsze i wydajniejsze do podłączenia do systemu wodociągowego niż inne.

Zalecane odstępy są ważne dla bezpiecznego i wygodnego poruszania się w łazience. Te ogólne wytyczne oparte są na szeroko zakrojonych badaniach i mają pomóc nam w osiągnięciu bardziej wydajnego projektu. Biorąc pod uwagę te zalecane wymiary, mamy większą szansę na uniknięcie błędu projektowania niezręcznej i niepraktycznej przestrzeni. Niektóre z tych wymiarów omówimy nieco później, ale najpierw przyjrzyjmy się systemowi hydraulicznemu i jego wpływowi na ogólny układ.
 

Jak wyposażyć toaletę?


Łazienki i toalety są niezbędne dla podstawowych potrzeb ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia. Chociaż toalety występują w wielu formach, wszystkie muszą być przestrzenią prywatną znajdującą się w większej przestrzeni publicznej. Kiedy ludzie są zmuszani do korzystania z niebezpiecznych, niewygodnych lub niedostępnych toalet publicznych, wpływa to na dostęp do miejsc, w których toalety się znajdują. W niektórych przypadkach może to być miejsce pracy, w innych może to być miejsce rozrywki, placówka edukacyjna, otwarta przestrzeń lub coś zupełnie innego. 

Toalety są podstawową ludzką potrzebą i jako takie są zawsze związane z doświadczeniem określonego środowiska. Szeroki zakres zawodów, które są związane z dostępnością, zapewnieniem toalet i operacjami, ma znaczenie. Podczas spotkań w celu omówienia obowiązków i ról rządu, oszczędności finansowe są często wymieniane jako wyzwanie dla bieżącej eksploatacji i zapewniania toalet publicznych. 

W obecnej epoce oszczędności, kiedy koszty są przerzucane do sektora prywatnego, toalety są często postrzegane jako stały obowiązek i wydatek – co przyczynia się do ich zamknięcia. Jednak ważne jest, aby wszystkie grupy postrzegały toalety publiczne jako kluczową inwestycję, którą są. Kiedy ludzie czują się komfortowo i mogą korzystać z przestrzeni, będą się nią bardziej cieszyć i zrelaksować.
 

Zobacz również:

Jakie powinny być toalety w szkole? Wymogi i przepisy

Kiedy wymagana jest toaleta dla niepełnosprawnych?

Toaleta dla niepełnosprawnych: dobór uchwytów i poręczy
 

(c)2003-2024 Sklep internetowy esilver.com.pl prowadzony przez podmiot gospodarczy: Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Silver Bartłomiej Srebro NIP:7381903210. Zajmujemy się kompleksowym wyposażeniem toalet publicznych w urządzenia higieniczne, takie jak: suszarki do rąk, dozowniki do mydła, kosze na śmieci, przewijaki dla niemowląt. Oferta sklepu esilver.com.pl zawiera również: profesjonalne środki czystości, mopy do mycia podłóg, wózki do sprzątania. Zakaz kopiowania i powielania treści. Strona korzysta z plików cookies. Sprawdź aktualne opinie. Nasz asortyment zawiera produkty takich marek jak: Kastell, Faneco, Clean Pro, Linea Trade, Eka plast, Dolphin, Royal, Impeco, TTS (w sprzedaży posiadamy zamienniki: Tork, Katrin, Merida). Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 508146278, 514915082, (018)3543767 lub mailowego: sklep@esilver.com.pl
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl

Do działania sklepu konieczna jest włączona obsługa Javascript oraz Ciasteczek (cookies).