zamówienia na maila
sklep@esilver.com.pl

zamówienia telefoniczne
(18) 354 37 67 / 508 146 278

zamów telefonicznie: (18) 354 37 67 / 508 146 278
zamów na maila: sklep@esilver.com.pl

https://esilver.com.pl/ » Blog » 4 sposoby na ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych w gospodarstwach domowych


Kategorie

Filtrowanie

Rękawice lateksowe S

Rękawice lateksowe S38,44 zł26,46 zł brutto24,50 zł netto

Ręcznik kuchenny dwie rolki

Ręcznik kuchenny w roli Classic (2 rolki)6,72 zł5,76 zł brutto4,68 zł netto

Ręcznik papierowy w roli MINI

Ręcznik papierowy w mini rolce8,52 zł8,07 zł brutto6,56 zł netto

Kosz na śmieci łazienkowy 3 L stal nierdzewna satynowa

Kosz na śmieci 3 litry stal nierdzewna matowa44,62 zł36,92 zł brutto30,02 zł netto

Rękawice lateksowe XS

Rękawice diagnostyczne lateksowe XS59,92 zł26,46 zł brutto24,50 zł netto

Rękawice lateksowe XL

Rękawice lateksowe pudrowane XL 100 szt.59,92 zł26,46 zł brutto24,50 zł netto

Worki na odpady 240 l LDPE czerwone

Worki na śmieci czerwone 240 l LDPE20,25 zł16,88 zł brutto13,72 zł netto

Worki na odpady 240 l LDPE niebieskie

Worki na śmieci niebieskie 240 l LDPE20,25 zł16,88 zł brutto13,72 zł netto

KontaktPotrzebujesz pomocy?

Kontakt

4 sposoby na ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych w gospodarstwach domowych

Data dodania: 26-07-2023 Wyświetleń: 197
Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jest coraz większym problemem środowiskowym. Plastik towarzyszy nam każdego dnia, od opakowań żywności po produkty higieny osobistej, i odbija się na środowisku. Ale wszyscy możemy pomóc Ziemi, ucząc się, jak ograniczyć zużycie plastiku. A prawda jest taka, że ​​jest to całkiem proste. Istnieje kilka prostych sposobów na zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych i dokonanie dużej zmiany w Twoim domu. W tym artykule przedstawimy cztery proste i skuteczne strategie zmniejszania odpadów z tworzyw sztucznych w gospodarstwach domowych. Niezależnie od budżetu czy stylu życia, są to proste zmiany, które każdy może wprowadzić. Omówimy takie tematy, jak ograniczenie stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, wybór alternatywnych produktów z tworzyw sztucznych oraz sposób prawidłowej utylizacji wyrobów z tworzyw sztucznych. Każdego roku tony plastiku trafiają do naszych oceanów, szkodząc dzikiej przyrodzie i delikatnym ekosystemom – dokładnie 73 miliony ton metrycznych w 2019 roku. Dlatego zamieściliśmy kilka praktycznych wskazówek, jak ograniczyć zużycie plastiku w gospodarstwie domowym i codziennym stylu życia.
 

Używaj toreb na zakupy wielokrotnego użytku

 
Używanie toreb na zakupy wielokrotnego użytku to jeden z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie plastikowych odpadów w gospodarstwie domowym. To mały, ale niezbędny krok, który może mieć duże znaczenie dla środowiska. Plastikowe torby należą do jednych z najlepszych produktów na odpady z tworzyw sztucznych, a każdego roku na całym świecie używa się około 500 miliardów plastikowych toreb, podczas gdy Stany Zjednoczone odpowiadają za jedną piątą tej ilości. Tak, same Stany Zjednoczone zużywają rocznie 100 miliardów plastikowych toreb! Wycinanie plastikowych toreb jest nie tylko korzystne. Dodanie toreb wielokrotnego użytku do Twojego stylu życia ma również swoje zalety.

Przyjrzyjmy się kilku zaletom toreb na zakupy wielokrotnego użytku:
 
 • Korzyści dla środowiska – Torby na zakupy wielokrotnego użytku mogą ograniczyć ilość plastikowych odpadów w drogach wodnych, oceanach i na wysypiskach. Pomaga to również chronić zdrowie stworzeń morskich i lądowych. Recykling plastikowych toreb jest nie tylko trudny, ale także kosztowny. Większość z nich trafia na wysypiska śmieci, gdzie fotodegradacja trwa ponad 300 lat. 
 • Wygoda – Najczęściej torby wielokrotnego użytku mogą pomieścić więcej artykułów spożywczych niż standardowe torby plastikowe. Niektóre odmiany, takie jak tkaniny lub płótna, są wyposażone w wygodniejsze i łatwe do trzymania paski, ułatwiające przenoszenie zakupów do samochodu i domu.
 • Wszechstronność – możesz używać toreb na zakupy wielokrotnego użytku do przenoszenia znacznie więcej niż artykułów spożywczych, takich jak książki, ubrania gimnastyczne lub inne przedmioty codziennego użytku, co czyni je wszechstronną i praktyczną inwestycją. Ponadto nie musisz się martwić, że rozerwą się tak łatwo lub prawie tak często, jak torby plastikowe.
 • Oszczędność kosztów — jeśli inne korzyści jeszcze Cię nie przekonały, być może kilka dodatkowych zaoszczędzonych pieniędzy w Twojej kieszeni to zrobi. Jasne, mogą kosztować kilka złotych z góry. Ale na dłuższą metę wiele dużych i małych sieci sklepów spożywczych nagradza kupujących, którzy rzucają plastikowy produkt w celu bardziej zrównoważonych praktyk zakupowych, oferując zachęty i nagrody w postaci zwrotu gotówki.
 

Odrzuć tworzywa sztuczne jednorazowego użytku

 
Oprócz wybierania toreb wielokrotnego użytku, ogólnie rzecz biorąc, rezygnacja z jednorazowych tworzyw sztucznych może być kolejnym skutecznym podejściem. Opakowania do żywności i napojów to jedna z wiodących kategorii odpadów z tworzyw sztucznych z gospodarstw domowych, stanowiąca około 31,14% wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych. Może to być tak proste, jak odrzucenie plastikowych słomek lub noszenie butelki z wodą wielokrotnego użytku. Te małe wymiany mogą znacznie przyczynić się do budowania świadomości i dawania przykładów ludziom i firmom nieświadomym niszczycielskiego wpływu plastiku na środowisko.

Oto kilka sposobów na unikanie plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku:

Użyj butelki wielokrotnego napełniania
Możesz nosić ze sobą butelkę wielokrotnego użytku zamiast kupować plastikowe butelki jednorazowego użytku. Uzupełnij go przed wyjściem z domu lub przy fontannach lub stacjach tankowania, które stają się coraz bardziej dostępne.

Unikaj plastikowych słomek
Kiedy jesz poza domem, poproś o napoje bez słomek. A jeśli nie lubisz pić ze szklanki, rozważ przyniesienie własnej słomki wykonanej z bardziej zrównoważonych materiałów, takich jak metal, bambus lub silikon. Jeśli zamawiasz jedzenie na wynos, poproś o wykluczenie plastikowych słomek, sztućców i torebek z przyprawami.

Noś kubek kawy wielokrotnego użytku
Jeśli nie masz czasu na zrobienie kawy w domu przed pójściem do pracy, przy zakupie kawy na wynos zabierz ze sobą kubek wielokrotnego użytku, zamiast używać jednorazowych kubków z plastikowymi wieczkami.
 
Kupuj produkty spożywcze bez plastiku
Niezależnie od tego, czy kupujesz artykuły spożywcze, środki czystości, zabawki czy inne towary, zamiast plastiku wybieraj produkty pakowane w szkło, karton lub metal. Kupuj także artykuły spożywcze i napoje w pojemnikach luzem lub pojemnikach wielokrotnego użytku zamiast tych owiniętych w plastik.
 

Właściwy recykling plastiku

 
Recykling odpadów z tworzyw sztucznych ma kluczowe znaczenie dla promowania bardziej zrównoważonej przyszłości. Podjęcie dodatkowego kroku, aby postępować zgodnie z lokalnymi wytycznymi dotyczącymi recyklingu, zamiast zgadywać lub wyrzucać plastik do śmieci, daje plastikowi drugie życie poza wysypiskami. Niestety w 2018 roku powstało ponad 35 milionów ton tworzyw sztucznych, ale tylko 8,7% z tego zostało poddane recyklingowi. 

Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo przetwarzać tworzywa sztuczne:
 
 • Sprawdź lokalne wytyczne dotyczące recyklingu — Sprawdź w lokalnym programie recyklingu, jakie rodzaje tworzyw sztucznych są akceptowane w Twojej okolicy. Te wytyczne mogą się różnić w zależności od Twojej lokalizacji.
 • Dowiedz się, jakie rodzaje tworzyw sztucznych nadają się do recyklingu — większość programów przy krawężnikach akceptuje tworzywa sztuczne oznaczone symbolem recyklingu i cyframi od 1 do 7. To powiedziawszy, niektóre rodzaje tworzyw sztucznych, takie jak pianka polistyrenowa i PCW, nie nadają się do recyklingu w większości programów przy krawężnikach.  Więc jeśli znajdziesz produkty z tego rodzaju tworzywami sztucznymi, spróbuj zamienić je na inne alternatywy.
 • Spłaszczanie przedmiotów – Spłaszczanie plastikowych pojemników i butelek może wydawać się dziwną wskazówką, ale pozwoli zaoszczędzić miejsce i ułatwi transport przedmiotów do obiektu. Ostatecznie oszczędność miejsca oznacza mniej podróży i mniej paliw kopalnych spalonych w procesie.
 • Czyste i suche plastikowe przedmioty – Pamiętaj, aby opłukać plastikowe pojemniki i butelki, aby usunąć wszelkie pozostałości jedzenia i pozwolić im wyschnąć przed wrzuceniem ich do kosza na śmieci. Nie muszą być idealnie czyste, ale porządne wypłukanie zapewni długą drogę i zapewni, że zamiast na wysypisko trafi do nowego życia.
 
Jeśli masz opakowania lub produkty nadające się do kompostowania, pamiętaj, że nie są one przeznaczone do recyklingu i nie należy ich mieszać z tworzywami sztucznymi nadającymi się do recyklingu. Jeśli nie masz możliwości kompostowania w domu, skontaktuj się z lokalnymi gminami, aby znaleźć pobliskie punkty zbiórki.
 

Unikaj mikroplastikowych koralików w produktach do pielęgnacji domu i higieny osobistej

 
Kulki mikroplastiku to małe kawałki plastiku o długości poniżej 5 milimetrów, które można znaleźć w różnych produktach, w tym między innymi: 
 • Kosmetyki
 • Produkty do pielęgnacji ciała
Perełki mikroplastiku stanowią coraz większy problem środowiskowy, ponieważ mogą być spożywane przez zwierzęta i ludzi, co może mieć długoterminowe skutki zdrowotne. Wkradają się również do naszych dróg wodnych, docierając do wód gruntowych, które zasilają rośliny, i do naszego łańcucha pokarmowego. Niestety, kulki z mikroplastiku stają się dziś coraz bardziej rozpowszechnione. Nie tylko należy w jak największym stopniu unikać spożywania lub używania produktów zawierających mikroplastyczne kuleczki, ale można również przyczynić się do bojkotu produktów, które zaostrzają problem, aby spowolnić rozpowszechnienie mikroplastikowych kuleczek.

Oto kilka wskazówek, jak unikać zużycia mikroplastiku:
 
 • Używaj produktów naturalnych lub organicznych – Kupuj produkty wolne od mikrokuleczek i innych materiałów syntetycznych.
 • Sprawdź etykietę – Zapoznaj się ze składnikami, abyś mógł łatwo stwierdzić, których produktów należy unikać.
 • Twórz własne produkty – Najlepszym sposobem, aby dokładnie wiedzieć, co jest w twoich kosmetykach, jest ich samodzielne wykonanie. Peelingi do ciała, które często zawierają mikroplastikowe kuleczki, to jedne z najłatwiejszych produktów do wykonania w domu – wystarczy cukier lub sól i olej.
 • Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz pomóc zmniejszyć liczbę mikrodrobin plastiku przedostających się do środowiska, jednocześnie chroniąc zdrowie naszej planety.
 
 
 

(c)2021 P.H.U Silver Bartłomiej Srebro - Sklep internetowy esilver.com.pl - Urządzenia higieniczne (suszarki do rąk; dozowniki do mydła) oraz profesjonalne środki czystości i sprzęt do sprzątania (wózki serwisowe; wózki na odpady).Zakaz kopiowania i powielania treści. Strona korzysta z plików cookies. Nasz cennik zawiera produkty takich marek jak Kastell, Faneco, Clean Pro, Tork, Linea Trade, Merida, Eka plast, Dolphin, Royal Impeco, TTS (w ofercie posiadamy również odpowiednie zamienniki). Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 508146278, 514915082, (018)3543767 lub mailowego: sklep@esilver.com.pl Zamówione produkty dostarczymy w każde miejsce w Polsce: Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Gdańsk, Szczecin a także w pozostałe miasta gdzie potrzebne jest wyposażenie toaletowe i utrzymanie higieny.
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl

Do działania sklepu konieczna jest włączona obsługa Javascript oraz Ciasteczek (cookies).