zamówienia na maila
sklep@esilver.com.pl

zamówienia telefoniczne
508 146 278 / (18) 354 37 67

zamów telefonicznie: (18) 354 37 67 / 508 146 278
zamów na maila: sklep@esilver.com.pl

» » Suszarka, papier czy ręcznik - co najlepiej wybrać?


Kategorie

Filtrowanie

Suszarka do rąk MISTRAL 1800 W

Suszarka do rąk 1800W GTX168,00 zł133,90 zł brutto108,86 zł netto

Profesjonalny odkurzacz do zbierania wody i suchych zanieczyszczeń

Odkurzacz na mokro i na sucho 30 l895,08 zł790,00 zł brutto642,28 zł netto

Wózek do sprzątania jednowiadrowy z prasą do mopów

Wiadro na kółkach do mycia podłóg z wyciskarką159,00 zł141,68 zł brutto115,19 zł netto

Czyściwo przemysłowe Katrin Classic XL 2 naturalnie białe

Czyściwo uniwersalne przemysłowe 361 m Katrin 57,36 zł55,00 zł brutto44,72 zł netto

Kontakt

Potrzebujesz pomocy?

Kontakt

 • P.H.U Silver Bartłomiej Srebro
  Wola Łużańska 203
  38-322 Łużna
 • Napisz e-mail:sklep@esilver.com.pl
 • Zadzwoń508 146 278
  514 915 082
  18 354 37 67
 • Godziny pracyOd poniedziałku do piątku 7:00 - 17:00

Suszarka, papier czy ręcznik - co najlepiej wybrać?

Data dodania: 19-04-2019

Nieodłączny element mycia rąk stanowi ich suszenie. I tutaj pojawia się dylemat, co najlepiej wybrać – klasyczny ręcznik materiałowy, ręcznik papierowy, a może elektryczną suszarkę? Przy wyborze warto kierować się przede wszystkim kwestiami higieny, jak i wpływu na środowisko.

 

Suszarka do rąk

Elektryczny system suszenia rąk cieszy się ogromną popularnością szczególnie w toaletach publicznych. Wydmuchiwane gorące powietrze sprawia, że dłonie stają się suche w ciągu kilku sekund i nie jest potrzebne ich dodatkowe wycieranie oraz zużywanie ręczników. Przeprowadzono jednak liczne badania, które potwierdzają, że to rozwiązanie nie należy do najbardziej higienicznych. W wydmuchiwanym powietrzu w większości przypadków znajdują się bowiem zarazki, które są rozprzestrzeniane wraz z podmuchem powietrza.

Co więcej, korzystanie z suszarek wiąże się także ze zużyciem energii elektrycznej (choć powstają nowoczesne modele pobierające coraz mniej prądu).

 

Papierowe ręczniki

Wydają się najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Jeden ręcznik = jedno użycie. Nie mu tutaj zatem mowy o gromadzeniu i rozprzestrzenianiu bakterii, co ma szczególne znaczenie w przypadku toalet publicznych. Pomimo niewątpliwych walorów higienicznych rozwiązanie to ma jednak także i swoje wady. Mianowicie, przyczynia się do gromadzenia odpadów, a tym samym zanieczyszczania środowiska. Dlatego najlepiej zachować rozwagę i trzymać się zasady, że do wytarcia dłoni wystarczy niewielka ilość papieru.

 

Materiałowe ręczniki

Ręczniki wielokrotnego użytku sprawdzają się wyłącznie w prywatnych łazienkach. Nie podrażniają skóry dłoni (w przeciwieństwie do ciepłego powietrza suszarki czy też szorstkości ręczników papierów) i są delikatne dla skóry, a przy tym są niezwykle ekonomiczne. Należy jednak pamiętać, by zapewnić im odpowiednie warunki do wyschnięcia – odwieszanie mokrego ręcznika i ponowne korzystanie z niego sprawia, że staje się on siedliskiem bakterii i zarazków. Gromadzą się na nim nie tylko resztki naskórka, ale też ślina czy też wirusy odpowiedzialne za powstanie wyprysków skórnych. Wilgotne podłoże to idealne miejsce bytowania mikroorganizmów. Dlatego tak ważne jest, by rozwiesić wilgotny ręcznik celem wysuszenia go po użyciu oraz by często wymieniać ręczniki na świeże. Ręczniki kąpielowe powinno się wymieniać średnio co 3 dni.

Jak widać, nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi na pytanie o to, co najlepiej wybrać do wycierania/osuszania rąk po myciu. Bardzo ważne jest miejsce zastosowania – odpowiednio przechowywany i często prany ręcznik materiałowy jest doskonałym rozwiązaniem zarówno z ekonomicznego, jak i higienicznego rozwiązania, ale jedynie w warunkach domowych. W toaletach publicznych natomiast mamy do czynienia ze zwiększoną liczbą użytkowników, a tym samym znacznie większą grupą potencjalnych bakterii i zarazków. Dlatego nie ma mowy o zastosowaniu tutaj ręczników wielokrotnego użytku. W takich miejscach sprawdzają się suszarki do dłoni, jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Nie chodzi tu już nawet o wysokie zużycie energii elektrycznej, ale przede wszystkim o kwestię higieny. Wilgotne dłonie to dobre siedlisko dla bakterii, które mogą być wydmuchiwane z suszarek. A to oznacza, że na świeżo umytej skórze mogą się na nowo osiedlić chorobotwórcze zarazki.

Jakie zatem jest najlepsze, uniwersalne rozwiązanie? Naszym zdaniem w tym zestawieniu wygrywają ręczniki papierowe. Są najbardziej higienicznym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej i pozwoli zredukować do minimum ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii i zarazków. Korzystając z papieru, trzeba jednak pamiętać o naszym środowisku – dlatego ograniczajmy zużycie jednorazowych ręczniczków i zamiast zużywać niepotrzebnie kilka listków naraz, użyjmy jednego. Do wytarcia dłoni po umyciu wystarczy bowiem jeden ręcznik papierowy.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopgold.pl
Do działania sklepu konieczna jest włączona obsługa Javascript oraz Ciasteczek (cookies).