Co to jest dezynfekcja rąk?
Środki do dezynfekcji rąk to substancje płynne, piankowe lub żelowe, zawierają aktywne składniki, które zabijają drobnoustroje na skórze.Środki do dezynfekcji rąk mogą być stosowane jako uzupełnienie lub alternatywa dla mycia rąk wodą z mydłem. Większość środków do dezynfekcji rąk jest opartych na alkoholu i są uważane za bardziej skuteczne w zabijaniu zarazków niż mydło antybakteryjne.
Jaki jest najlepszy sposób na zastosowanie środków dezynfekujących do rąk w celu zabicia zarazków?
Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób zaleca stosowanie środków do dezynfekcji rąk na dłoniach, które nie są widocznie zabrudzone. Brud, tłuszcz i inne zanieczyszczenia na skórze mogą zakłócać skuteczność produktów do dezynfekcji rąk. Jeśli ręce są zabrudzone, zaleca się umycie mydłem i wodą przed użyciem środków do dezynfekcji rąk. Podczas nakładania środka do dezynfekcji rąk ważne jest, aby użyć wystarczającej ilości produktu, aby cała ręka była pokryta preparatem. Nałóż środek do dezynfekcji rąk na dłoń, a następnie potrzyj ręce, aby pokryć skórę obiema rękami. Nie wycieraj, ani nie osuszaj rąk, zamiast tego odczekaj, aż środek do dezynfekcji rąk całkowicie wyschnie.
Czy środek dezynfekujący do rąk zabija wszystkie zarazki, w tym wirus grypy?
Dezynfekcja rąk nie zabije wszystkich zarazków. Liczba bakterii, które może zabić środek dezynfekujący rąk, może się różnić w zależności od marki używanego odkażacza do rąk i sposobu jego użycia. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie, aby uzyskać maksymalną skuteczność. Chociaż niektórzy producenci środków do dezynfekcji rąk twierdzą, że zabijają 99,9% zarazków, może to być mylące.
Środki do dezynfekcji rąk zawierają co najmniej 60% alkoholu, zabijają większość bakterii, grzybów i wirusów, w tym wirusa grypy.
Kiedy powinieneś używać środków do dezynfekcji rąk?
- Kiedy mydło i woda nie są dostępne
- Przed manipulowaniem, przygotowaniem lub spożywaniem żywności oraz po obchodzeniu się z surowym pożywieniem
- Przed leczeniem ran lub podawania leków
- Przed użyciem soczewek kontaktowych
- Po kaszlu, kichaniu lub dmuchaniu nosa
- Przed i po zmianie pieluchy
- Po użyciu łazienki
- Przed i po dotknięciu lub opiece nad chorym
Przejdź do strony głównej