zamówienia na maila
sklep@esilver.com.pl

zamówienia telefoniczne
(18) 354 37 67 / 508 146 278

zamów telefonicznie: (18) 354 37 67 / 508 146 278
zamów na maila: sklep@esilver.com.pl

https://esilver.com.pl/ » Wszystko, co musisz wiedzieć o HACCP


Kategorie

Filtrowanie

Metalowy kosz na śmieci 25 litrowy STEEL wykonany ze stali nierdzewnej

Metalowy kosz na śmieci 25 l STEEL351,29 zł337,78 zł brutto274,62 zł netto

Łazienkowy kosz na śmieci

Kosz na śmieci ze stali nierdzewnej 3 litry połysk44,62 zł36,92 zł brutto30,02 zł netto

Zestaw łazienkowy z uchwytem na papier toaletowy i szczotką WC

Stojak do WC na szczotkę i papier112,46 zł80,01 zł brutto65,05 zł netto

Kosz na śmieci łazienkowy 3 L stal nierdzewna satynowa

Kosz na śmieci 3 litry stal nierdzewna matowa44,62 zł36,92 zł brutto30,02 zł netto

Koszopopielnica mała 8 L / Kosz na śmieci z popielniczką

Kosz na śmieci z popielnicą 8L87,47 zł74,73 zł brutto60,76 zł netto

Papier toaletowy Jumbo biały celuloza

Papier toaletowy JUMBO z celulozy 100m6,81 zł6,36 zł brutto5,17 zł netto

KontaktPotrzebujesz pomocy?

Kontakt

Wszystko, co musisz wiedzieć o HACCP

Data dodania: 24-02-2020 Wyświetleń: 1755
Bezpieczeństwo żywności ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu każdej branży spożywczej. 7 zasad HACCP może pomóc Ci przejąć kontrolę nad zagrożeniami bezpieczeństwa żywności w Twojej firmie i chronić swoich klientów (i ciebie) przed konsekwencjami incydentu związanego z bezpieczeństwem żywności.

Przedsiębiorstwa spożywcze muszą posiadać plan bezpieczeństwa żywności, który jest zbiorem pisemnych procedur, które pomagają eliminować, zapobiegać lub ograniczać zagrożenia bezpieczeństwa żywności, które mogą spowodować zachorowanie lub obrażenia u klienta. Twój plan bezpieczeństwa żywności pomaga również chronić firmę przed:
 
 • finansowe i prawne konsekwencje spowodowania zatrucia pokarmowego lub wybuchu choroby przenoszonej przez żywność
 • finansowe i prawne konsekwencje wywołania ciężkiej reakcji alergicznej w wyniku niewłaściwego obchodzenia się z alergenami pokarmowymi
 • utrata klientów w wyniku reputacji niebezpiecznego obchodzenia się z żywnością lub niehigienicznych pomieszczeń

Plany bezpieczeństwa żywności opierają się na siedmiu zasadach HACCP.
 

Co to jest HACCP?

 
haccp"HACCP" oznaczający krytyczne punkty kontroli analizy zagrożeń, to systematyczny i zapobiegawczy system opracowany w latach 60. XX wieku przez NASA i grupę specjalistów ds. Bezpieczeństwa żywności. Biorąc pod uwagę, że każdy astronauta na Apollo 11 - pierwszej załogowej misji lądowania na Księżycu - miał tylko 73 stopy sześcienne przestrzeni kosmicznej (około 4 x 4 x 4 cale) i nie miał toalet , potrzebny był system, aby zapobiec skurczeniu się astronautów choroba przenoszona przez żywność podczas przebywania na orbicie.

Obecnie zasady HACCP stanowią podstawę światowych planów bezpieczeństwa żywności. HACCP jest stosowany w procesach na każdym etapie łańcucha dostaw żywności, w tym w produkcji, przygotowaniu, pakowaniu i dystrybucji, i służy do zarządzania bezpieczeństwem żywności w wielu rodzajach przedsiębiorstw spożywczych.
 

Jakie są siedem zasad HACCP?


Pomyśl o zasadach HACCP jako o krokach, które musisz podjąć, aby zarządzać ryzykiem związanym z bezpieczeństwem żywności i kontrolować je w swojej firmie.

Siedem zasad HACCP to:
 1. Przeprowadź analizę zagrożeń
 2. Zidentyfikuj krytyczne punkty kontrolne
 3. Ustal limity krytyczne
 4. Monitoruj krytyczne punkty kontrolne
 5. Ustal działania naprawcze
 6. Ustanowienie procedur prowadzenia dokumentacji
 7. Ustanowić procedury weryfikacji

1. Przeprowadź analizę zagrożeń

Pierwszym krokiem w dowolnym planie bezpieczeństwa żywności (lub planie HACCP) jest zidentyfikowanie wszystkich możliwych zagrożeń bezpieczeństwa żywności, które mogą wystąpić w Twojej firmie. Najpierw rozważ swoje procesy. Mogą to być:
 • przyjmowanie towaru
 • gotowanie jedzenia
 • serwować jedzenie
 • usuwanie odpadów
Następnie rozważ zagrożenia bezpieczeństwa żywności, które mogą wystąpić podczas każdego z tych procesów. Zagrożenie bezpieczeństwa żywności to wszystko, co powoduje zanieczyszczenie żywności (a zatem jest szkodliwe lub niebezpieczne). Istnieją trzy rodzaje zanieczyszczenia żywności:
 1. zanieczyszczenie biologiczne (np. bakterie, wirusy)
 2. zanieczyszczenie fizyczne (np. kawałki potłuczonego szkła, metalowe zszywki)
 3. zanieczyszczenie chemiczne (np. detergent, środek dezynfekujący)

Po zidentyfikowaniu wszystkich potencjalnych zagrożeń w Twojej firmie, sklasyfikuj je jako biologiczne, fizyczne lub chemiczne.
 

2. Zidentyfikuj krytyczne punkty kontroli (CCP)

Po zidentyfikowaniu wszystkich zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności musisz zidentyfikować krytyczne punkty kontroli (CCP). CCP są etapami w procesie, w których stosuje się środek kontrolny i jest niezbędny do zapobiegania, eliminowania lub ograniczania zagrożenia lub zagrożeń do akceptowalnego poziomu.

Identyfikacja CCP pomoże ci zmniejszyć ryzyko chorób przenoszonych przez żywność w twoim przedsiębiorstwie, pomagając ci zapobiegać rozwojowi niebezpiecznych bakterii i innych mikroorganizmów, a także zapobiegać zakażeniu krzyżowemu między różnymi rodzajami żywności, które mogą wyzwalać życie zagrażające reakcje alergiczne u niektórych klientów.

Niektóre przykłady CCP mogą być:
 • krok podpisu przy odbiorze dostaw
 • sprawdzanie temperatury jedzenia przed podaniem
 • gotowanie żywności do określonej temperatury

Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma ogólnego szablonu, którego można by użyć do identyfikacji CCP w twoim przedsiębiorstwie spożywczym. Wiele czynników, takich jak fizyczny układ firmy, sprzęt, używane składniki i procesy, czynią Twoją firmę (i jej zagrożenia bezpieczeństwa żywności) wyjątkową. Nawet zakłady przetwarzające lub przygotowujące podobną żywność niekoniecznie identyfikują te same zagrożenia lub CCP.
 

3. Ustal limity krytyczne

Granicą krytyczną jest maksymalna lub minimalna wartość, do której należy kontrolować zagrożenie bezpieczeństwa żywności (biologiczne, chemiczne lub fizyczne), aby zapobiec, wyeliminować lub ograniczyć zagrożenie do dopuszczalnego poziomu. Każdy CCP musi mieć jeden lub więcej limitów krytycznych dla każdego zagrożenia.

Limity krytyczne dotyczą na ogół parametrów mierzalnych za pomocą sprzętu lub na które można odpowiedzieć twierdząco lub nie, takich jak:
 • czas
 • temperatura
 • kwasowość
 • najlepiej przed lub po upływie terminu ważności

Granice krytyczne należy przypisać rzeczywistej wartości (np. Żywność wysokiego ryzyka należy gotować do minimalnej temperatury wewnętrznej wynoszącej 74 °C ). Określenie lub przypisanie rzeczywistych wartości do limitów krytycznych może być trudne, ponieważ istnieje tak szeroki wachlarz zagrożeń, z których każde ma inne dopuszczalne wartości.

W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie testów lub uzyskanie informacji ze źródeł zewnętrznych (np. Wytyczne regulacyjne, opinie ekspertów), aby uzyskać potrzebne informacje. Jeśli informacje nie są dostępne, zadzwoń do sądu - pamiętaj, aby zachować ostrożność i zachować powód podjęcia decyzji oraz wszelkie materiały referencyjne użyte w planie bezpieczeństwa żywności.

*Gotowanie żywności wysokiego ryzyka do temperatury wewnętrznej 74 °C jest ogólną zasadą, ale różne rodzaje żywności wysokiego ryzyka mają różne minimalne temperatury gotowania (i mogą się różnić w zależności od prowincji). Jeśli nie masz pewności co do minimalnej temperatury gotowania określonej żywności wysokiego ryzyka (np. Wołowiny, wieprzowiny, drobiu, jaj), zapoznaj się z lokalnymi przepisami.
 

4. Monitoruj krytyczne punkty kontroli (CCP)

Należy przeprowadzić monitorowanie, aby upewnić się, że żywność pozostaje w granicach krytycznych określonych w każdym krytycznym punkcie kontrolnym. Mówiąc prosto, monitorowanie oznacza sprawdzanie, czy żywność jest bezpieczna.

Techniki monitorowania można podzielić na cztery różne kategorie:
 • monitorowanie obserwacji (np. sprawdzanie harmonogramów czyszczenia, monitorowanie list kontrolnych dostaw)
 • monitorowanie sensoryczne (za pomocą smaku, zapachu, dotyku i / lub wzroku, aby sprawdzić, czy jedzenie mieści się w krytycznych granicach)
 • monitorowanie chemiczne (np. sprawdzanie poziomu kwasowości, przeprowadzanie analizy żywieniowej)
 • monitorowanie fizyczne (np. sprawdzanie temperatury, ciśnienia, wagi itp.)

Najlepszym sposobem na zapewnienie (i zweryfikowanie) regularnego monitorowania jest użycie list kontrolnych i innej dokumentacji do rejestrowania wyników.
 

5. Ustal działania naprawcze

Działania naprawcze to działania, które należy podjąć, jeśli wystąpi odchylenie od dopuszczalnego limitu krytycznego. Są to albo natychmiastowe, albo zapobiegawcze.

Natychmiastowe działanie naprawcze polega na zatrzymaniu naruszenia, które ma miejsce teraz. Na przykład:
 • wyrzucanie zanieczyszczonej żywności
 • odrzucenie dostawy żywności z oznakami inwazji szkodników
 • schładzanie żywności, aby trzymać ją poza strefą zagrożenia temperaturą (4°C – 60°C )
Zapobiegawcze działanie naprawcze zapobiega powstrzymywaniu się naruszenia w przyszłości. Na przykład:
 • wykonywanie rutynowej konserwacji sprzętu
 • zmiana procedur pracy
 • szkolenie personelu w zakresie przestrzegania najlepszych praktyk bezpieczeństwa żywności
Jeśli konieczne jest podjęcie działań naprawczych, pamiętaj o zarejestrowaniu i przekazaniu go odpowiedniej osobie (lub osobom) w firmie.

* W Manitobie strefa zagrożenia temperaturowego wynosi 5°C – 60°C 
 

6. Ustanowienie procedur prowadzenia dokumentacji

Prowadzenie dokumentacji ma zasadnicze znaczenie dla skutecznego działania Planu Bezpieczeństwa Żywności i musi obejmować aktualną analizę zagrożeń oraz szczegóły dotyczące wszelkich działań naprawczych, które zostały podjęte w twoim przedsiębiorstwie spożywczym.

Istnieje wiele codziennych zapisów związanych z Twoim planem bezpieczeństwa żywności. Na przykład:
 • listy kontrolne dostawy
 • podpisane harmonogramy czyszczenia
 • nagrania temperatury
 • wyniki kontroli szkodników
 • dokumentacja szkoleń personelu
Wszyscy pracownicy powinni wiedzieć, gdzie znajduje się Plan Bezpieczeństwa Żywności, co są odpowiedzialni za działania (np. Aktualizowanie harmonogramów czyszczenia, wypełnianie rejestrów temperatur), kiedy muszą to zrobić i komu zgłaszać problemy. Inspektorzy zdrowia często proszą o tego rodzaju dokumenty podczas kontroli zdrowia, dlatego przechowuj je w bezpiecznym miejscu.
 

7. Ustanowić procedury weryfikacji

Opracowanie planu bezpieczeństwa żywności to tylko pierwszy krok w kierunku bezpieczeństwa żywności; rozważ swój pierwszy szkic (i każdą nową wersję) jako plan, który wymaga rzeczywistych testów, dostosowań i poprawek. Plan bezpieczeństwa żywności to „żywy dokument” - nie będzie i nie powinien pozostać dokładnie taki sam.

Przeprowadzaj audyt swojego Planu Bezpieczeństwa Żywności co najmniej raz w roku, aby sprawdzić, czy działa on zgodnie z oczekiwaniami i określić możliwości jego ulepszenia. Po zidentyfikowaniu tych możliwości (i to zrobisz), dostosuj swój plan bezpieczeństwa żywności i wprowadź niezbędne zmiany.

Istnieje kilka metod wyszukiwania informacji przez firmy spożywcze, w tym:
 • kontrole wewnętrzne
 • audyty zewnętrzne
 • opinie pracowników
Przy każdym audycie zadaj sobie następujące pytania:
 • Czy dodaliśmy jakieś nowe produkty / dania lub zmieniliśmy jakieś przepisy?
 • Czy zmieniliśmy jakieś procesy lub etapy przygotowywania żywności?
 • Czy wprowadzono jakieś zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa żywności, które będą miały wpływ na działalność?
 • Czy w dokumentacji są jakieś wzorce wskazujące na możliwość poprawy?
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, musisz zaktualizować swój plan bezpieczeństwa żywności.
 
Zobacz Instrukcję HACCP, GHP, GMP do pobrania

(c)2021 P.H.U Silver Bartłomiej Srebro - Sklep internetowy esilver.com.pl - Urządzenia higieniczne (suszarki do rąk; dozowniki do mydła) oraz profesjonalne środki czystości i sprzęt do sprzątania (wózki serwisowe; wózki na odpady).Zakaz kopiowania i powielania treści. Strona korzysta z plików cookies. Nasz cennik zawiera produkty takich marek jak Kastell, Faneco, Clean Pro, Tork, Linea Trade, Merida, Eka plast, Dolphin, Royal Impeco, TTS (w ofercie posiadamy również odpowiednie zamienniki). Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 508146278, 514915082, (018)3543767 lub mailowego: sklep@esilver.com.pl Zamówione produkty dostarczymy w każde miejsce w Polsce: Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Lublin, Poznań, Łódź, Katowice, Gdańsk, Szczecin a także w pozostałe miasta gdzie potrzebne jest wyposażenie toaletowe i utrzymanie higieny.
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl

Do działania sklepu konieczna jest włączona obsługa Javascript oraz Ciasteczek (cookies).