Środki dezynfekujące są ważnymi produktami dla utrzymania zdrowia i bezpieczeństwa w obiektach i znajdujących się w nich ludziach. Środki dezynfekujące stosowane zgodnie z zaleceniami zapobiegają rozprzestrzenianiu się przeziębienia, grypy, wirusów i innych chorób zakaźnych. Jednak niewłaściwie nałożone, możesz równie dobrze spryskać je do kanalizacji, ponieważ niewłaściwe zastosowanie środków dezynfekujących czyni je nieskutecznymi!
Jak możesz uniknąć „katastrofy dezynfekującej”? Poniżej znajduje się 10 wskazówek,
jak prawidłowo używać i stosować środki dezynfekujące, aby chronić zdrowie osób w Twojej placówce.
1. Dodaj ścierkę lub mop.
To znaczy z mikrofibry. Niektórzy eksperci uważają, że mopy i ścierki do czyszczenia wykonane z syntetycznej mikrofibry są bardziej skuteczne niż te wykonane z włókien naturalnych, ze względu na ich odporność na „wiązanie quatów”. Według portalu CleanLink.com w artykule Co to jest wiązanie czwartorzędowe i dlaczego należy temu zapobiegać : „Zjawisko wiązania czwartorzędowego występuje, gdy składnik aktywny (czwartorzędowy chlorek amonu) zostaje przyciągnięty i wchłonięty przez tkaniny. Nauka stojąca za tym, jak to się dzieje, jest prosta: Kwaty są dodatnio naładowanymi jonami, a bawełna i inne naturalne tkaniny są naładowane ujemnie; pozytywny przyciąga negatywny.” Zdecyduj się na mikrofibrę zamiast bawełny podczas stosowania środków dezynfekujących na bazie kwasu czwartowego, aby nie zostały wchłonięte.
2. Jasne rozwiązanie.
Roztwór środka dezynfekującego w wiadrze do mopa może zostać zanieczyszczony podczas czyszczenia podłóg i zanurzania mopa z powrotem w wiadrze. Jeśli rozwiązanie nie jest zmieniane wystarczająco często, możesz po prostu ponownie rozprzestrzeniać bakterie (i brud) na podłogach. Konwencjonalne praktyki nadzoru w placówkach opieki zdrowotnej zalecają wymianę wody do mopa co 2-3 pokoje. Jednakże, gdy używasz mopów z mikrofibry zgodnie z zaleceniami w punkcie 1 powyżej, głowica mopa jest wymieniana po każdym pomieszczeniu, ale nigdy nie wkładana z powrotem do roztworu dezynfekującego, zapewniając integralność środka dezynfekującego i zapobiegając zanieczyszczeniu krzyżowemu.
3. Uderz w newralgiczne miejsca.
W odpowiednich warunkach bakterie mogą podwoić swoją liczbę w zaledwie 20 minut . Powierzchnie „newralgicznych miejsc”, które są często dotykane – klamki, włączniki światła, przyciski wind, poręcze – szybciej gromadzą zarazki i wymagają częstszej dezynfekcji. Powierzchnie toalet również powinny być często dezynfekowane, a uchwyty toalet i kranów są schronieniem dla zarazków. Nie zaniedbuj mniej oczywistych powierzchni, takich jak dozowniki ręczników, uchwyty na papier toaletowy, kosze na śmieci i suszarki do rąk.
4. Usuń brud.
Wyczyść przed zastosowaniem środków dezynfekujących. Usuń widoczne zabrudzenia z powierzchni, a następnie zastosuj środek dezynfekujący zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Należy pamiętać, że niektóre środki dezynfekujące zostały przetestowane pod kątem tolerancji gleby na niektóre patogeny, co może być szczególnie ważne w placówkach opieki zdrowotnej. Oznacza to, że środek dezynfekujący zabije te patogeny w pewnym procencie gleby organicznej, takiej jak krew.
5. Bądź konkretny.
Zanim zastosujesz środki dezynfekujące, przeczytaj etykietę, aby upewnić się, że określone bakterie, wirusy i inne zarazki, które chcesz wyeliminować, są wymienione w „oświadczeniach dotyczących zabijania”. Etykiety chemiczne zawierają cenne informacje, które powiedzą Ci to i wiele innych rzeczy, w tym wskazówki dotyczące prawidłowego użytkowania, wskazówki dotyczące pierwszej pomocy oraz ostrzeżenia o zagrożeniach/ostrzeżeniach o niebezpieczeństwie. Na przykład, jeśli chcesz mieć pewność, że dezynfekujesz w kierunku koronawirusa Covid-19 zostanie on wymieniony na etykiecie.
6. Czas jest po twojej stronie.
Środki dezynfekujące mają na etykiecie wyszczególnione „czasy przebywania”, wskazujące, jak długo muszą pozostawać mokre na powierzchni, aby zabić różne patogeny. Środek dezynfekujący musi być mokry na powierzchni przez czas kontaktu, aby był skuteczny. Ponownie odnieś się do wskazówek na etykiecie. Możesz również odwiedzić strony produktów online, które zawierają szczegółowe wskazówki dotyczące zwalczania wirusobójczego, grzybobójczego oraz pleśni i grzybów.
7. Skoncentruj się na właściwym roztworze.
Środki dezynfekujące w postaci koncentratu należy rozcieńczyć dokładnie w stosunku wskazanym na etykiecie. Dodanie większej lub mniejszej ilości wody będzie oznaczało katastrofę środka dezynfekującego.
8. Nie mieszaj.
NIGDY nie mieszaj środków dezynfekujących ze środkami czyszczącymi lub innymi chemikaliami. Zmieszanie środka dezynfekującego z czymkolwiek innym całkowicie zmieni jego właściwości i nie będzie już skuteczne.
9. Twarde fakty.
Jeśli znajdujesz się w obszarze z twardą wodą, sprawdź etykiety skoncentrowanych środków dezynfekujących pod kątem tolerancji na twardą wodę, aby mieć pewność, że będą one nadal skuteczne po rozcieńczeniu. Gotowe do użycia (RTU) środki dezynfekujące, takie jak
Clean Magic RTU, są doskonałą alternatywą, ponieważ są wstępnie formułowane.
10. Wybierz mądrze.
Niedawno napisaliśmy cały artykuł zatytułowany "Co musisz wiedzieć o środkach do dezynfekcji rąk". W nim wyjaśniamy różne kategorie środków dezynfekujących wraz z ich zaletami i wadami. Zapoznaj się z tym artykułem, aby pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru dla swojej placówki, i pamiętaj o następujących kwestiach podczas oceny opcji: