Data dodania: 23-02-2017
Wyświetleń: 436
W toaletach publicznych już bardzo rzadko znajdziemy mydło w kostce, ponieważ jest ono mało praktyczne, a przede wszystkim niehigieniczne. Dotyka je bardzo wiele osób i każda z nich pozostawia na nim swoje drobnoustroje, które mogą być niebezpieczne dla innych. Dużo lepszym rozwiązaniem stało się mydło w płynie umieszczone w praktycznym pojemniku. Dodatkowo w odróżnieniu od kostki mydło to ma zwykle niższe pH i po jego użyciu skóra mniej się wysusza. Mydło płynne używane w dozownikach posiada przeważnie pH neutralne w okolicach 5,5 do 6,5 i jest cieczą o gęstości nie mniej niż 1,025g/cm3. Oczywiście nie oznacza to że w dozownikach możemy stosować tylko płynne mydła. Niektóre dozowniki zostały przystosowane do dozowania płynów nawet o gęstości 0,880 – 0,890g/cm3 - jak to jest w przypadku płynów dezynfekujących. Większość urządzeń posiada precyzyjny i nieodzowny mechanizm pobierania odmierzający stosowną dawkę zapobiegając wyciekaniu. Gęstość stosowanych płynów nie ma większego znaczenia na prawidłowe działanie mechanizmu dozującego. Jednak trzeba mieć na uwadze że dolewając płyn dezynfekujący do dozownika przeznaczonego na mydło, może dojść do szybkiego uszkodzenia gumowych uszczelek, co spowoduje wycieki oraz utracenie gwarancji na produkt.
Bezdotykowy dozownik do mydła - komfort i higiena
W sprzedaży dostępne są dozowniki ręczne, które wymagają naciśnięcia przycisku, aby otrzymać potrzebną dawkę mydła. Jednak właśnie w tym miejscu mogą gromadzić się bakterie i inne groźne drobnoustroje. Dlatego szczególnie w przypadku toalet publicznych, z których korzysta bardzo wiele osób, higieniczniejszą i bardziej komfortową opcją (mimo że droższą) będzie wybranie dozownika automatycznego. Zamontowany w nim czujnik na podczerwień wykrywa, kiedy zbliżamy do niego dłonie i aplikuje potrzebną dawkę mydła. Ta opcja jest również bardziej ekologiczna niż urządzenia ręczne, ponieważ dozownik odmierza samoczynnie porcję mydła potrzebną do umycia rąk. Nie ma możliwości zużycia nadmiernej ilości. Dodatkowo automatyczny dozownik mydła z czujnikiem chroni i zmniejsza prawdopodobieństwo zakażeń lub chorób wśród użytkowników.
Szczelność
Ważnym kryterium wyboru dozownika jest szczelność znajdujących się w nim pojemników na mydło. Przede wszystkim szczelny zbiornik jest wydajniejszy i nie powoduje strat w związku z wyciekaniem płynu, a substancje myjące nie dostają się do mechanizmów dozujących i nie powodują ich zniszczenia. Trzeba również wiedzieć o tym, że do nieszczelnych zbiorników mogą mieć dostęp groźne bakterie i wtedy poprzez mycie rąk przenoszą się one na wielu ludzi.
Estetyka
Ostatnim kryterium, na jakie warto zwrócić uwagę, jest wygląd dozownika do mydła. Na rynku istnieje bardzo wiele modeli wykonanych z tworzyw sztucznych albo metalu. Warto więc poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertą i znaleźć urządzenie, które będzie nie tylko spełniało wymogi funkcjonalne, ale także pasowało do wyglądu i wystroju całej toalety.
Wśród dostępnych dozowników powinno być jasno określone do jakiej konsystencji płynu są przystosowane. Wybór odpowiedniego dozownika zależy od kilku czynników, takich jak:
- Pojemność - jest głównym problemem, zwłaszcza dla zastosowań w toaletach publicznych. Wybór rozmiaru zależy od liczby osób, które będą z niego korzystały. Zapewni czas dla personelu obsługującego w uzupełnianiu wkładów. Dla łazienki z której korzysta dzienni np. 80 osób, dozownik 300 ml z pewnością będzie za mały.
- Wygoda - wkłady uzupełniające są szybkie i łatwe w montażu. Pozwalają zachować mniejszy bałagan, są bardziej higieniczne i zmniejszają ilość odpadów, co jest bardzo ważne w firmach.
- Koszt -
- Różnorodność - istnieje ogromna różnorodność dozowników. Styl, kolor i kształt są obfite i pasują niemal do każdego wnętrza w domu lub warunkach biurowych i hotelowych.
- Ochrona - niezależnie czy jest to mydło w płynie, czy płyn antybakteryjny
- Przyjazny środowisku - najbardziej korzystne materiały, które są obecnie stosowane do produkcji dozowników obejmują: szkło, aluminium, stal szlachetna a nawet drewno. Materiały te podlegają recyklingowi lub są biodegradowalne i nie zanieczyszczają środowiska.