Data dodania: 16-12-2019
Wyświetleń: 4914
Chyba w każdym domu, mieszkaniu czy też biurze znajdują się powierzchnie plastikowe. Choć tworzywa sztuczne są wyjątkowo nieekologicznym materiałem, trudno całkiem wyeliminować je z naszego życia. Ramy okienne, pojemniki na odpady, meble ogrodowe, obudowa mikrofalówki, sprzęt AGD i RTV, pojemniki na żywność – z każdej strony otaczają nas tworzywa sztuczne. Jak zadbać o ich pielęgnację?
Plastik to potoczne określenie tworzyw sztucznych składających się z syntetycznych polimerów lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych. Tworzywa te są wrażliwe na wpływ promieniowania słonecznego, a także wysokie temperatury. Mają też niską odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tak ważne jest, by na bieżąco odpowiednio czyścić i pielęgnować powierzchnie plastikowe przy użyciu profesjonalnych środków dedykowanych powierzchniom z tworzyw sztucznych i nie dopuścić do ich zżółknięcia.
PO PIERWSZE: PROFILAKTYKA
Prawidłowa, systematyczna pielęgnacja uchroni powierzchnie plastikowe przed żółknięciem, zapewni im też ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie, a nie tylko wtedy, gdy widoczne są zabrudzenia.
PO DRUGIE: ODPOWIEDNIE ŚRODKI
Podstawowym kryterium wyboru środków do czyszczenia i pielęgnacji tworzyw sztucznych jest skład. Preparaty muszą być na tyle silne, by skutecznie uporać się z zabrudzeniami, a przy tym na tyle delikatne, by nie uszkodzić .czyszczonego materiału i stworzyć na jego powierzchni dodatkową warstwę ochronną. Choć
środki dedykowane powierzchniom plastikowym powinny być bezpieczne dla tworzyw sztucznych, warto przed ich zastosowaniem wykonać próbę na mało widocznym fragmencie. Dzięki temu upewnimy się, nie spowoduje on uszkodzeń ani odbarwień.
Istotny jest również rodzaj zabrudzeń. Do walki z kamieniem wodnym oraz innymi zabrudzeniami mineralnymi sprawdzą się środki kwasowe. Natomiast z zanieczyszczeniami organicznymi z powodzeniem poradzą sobie środki alkaliczne.
Zwolennicy domowych metod mogą natomiast wykorzystać pastę do zębów. Szczególnie pasty wybielające sprawdzą się w walce z pożółkłymi powierzchniami plastikowymi. Należy jednak pamiętać, że zbyt mocne szorowanie może spowodować zarysowania. Dlatego należy delikatnie rozprowadzić pastę i polerować powierzchnię przy użyciu miękkiej gąbeczki lub ściereczki z mikrofibry. Mikrouszkodzenia mogą również powstać na skutek drobinek znajdujących się w niektórych pastach – dlatego do czyszczenia tworzyw sztucznych wybierajmy te, które tych drobinek nie posiadają.
Plastik jest tworzywem dość łatwym w utrzymaniu w czystości. Przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów można bardzo szybko i skutecznie usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia, w tym tłuste plamy. Należy jednak pamiętać, że na plastikowych przedmiotach lubi osadzać się kurz, dlatego warto do ich pielęgnacji stosować preparaty o dodatkowych właściwościach antystatycznych.
Ze względu na to, że tworzywa sztuczne źle znoszą wysokie temperatury, nie należy do ich mycia używać gorącej wody. Warto też ograniczyć ich ekspozycję na działanie promieniowania UV (meble ogrodowe można na przykład przykryć folią lub kocem, gdy nie są użytkowane).