Data dodania: 01-06-2023
Wyświetleń: 4099
Nawet tak proste w działaniu urządzenie, jak dozownik do mydła, może przestać działać zgodnie z przeznaczeniem. Przyczyny mogą być różne — od nadmiaru środka czyszczącego, po zużycie jego poszczególnych elementów składowych. Jeśli płyn nie wydostaje się z pompki tak, jak powinien, w pierwszej kolejności należy podjąć próbę samodzielnej naprawy. Dopiero gdy wszystkie metody zawiodą, warto zastanowić się nad zakupem nowego egzemplarza.
Sprawdźmy, co może dolegać dozownikowi do mydła. Prawdopodobnie będziesz musiał wykonać kilka nieskomplikowanych czynności, aby znów cieszyć możliwością swobodnego korzystania z urządzenia!
Dozownik mydła nie działa: co zrobić?
Przyczyną nieprawidłowo działającego dozownika jest zwykle zablokowanie pompki przez nadmiar środka czyszczącego. Istnieje na to prosty sposób – wystarczy rozebrać urządzenie, a następnie włożyć wszystkie jego elementy do ciepłej wody na kilka minut. W trakcie tej czynności mydło rozpuści się, a zarówno rurki, jak i pompka, zostaną odetkane. W ten sposób przywrócisz prawidłową dystrybucję preparatu.
Jeśli w trakcie rozkręcania dozownika zauważyłeś ślady zużycia na sprężynie, to również może być powodem niewydolności urządzenia. Tutaj sprawa jest prosta: wadliwą część należy zdemontować oraz wymienić na nową. Jeśli samo wypłukanie elementu nie wystarczy, konieczna okaże się wizyta w sklepie z akcesoriami do łazienki lub kontakt z producentem. Częścią, która może uleć szybkiemu zużyciu, bywa również sama rurka, przez którą dozuje się mydło. I tu istnieje rozwiązanie w postaci zakupu elementu zamiennego, który powinieneś znaleźć w każdym dobrym sklepie z akcesoriami do łazienki.
Pompka — najważniejszy element dozownika mydła
Pompka nie wydaje charakterystycznego dźwięku przy naciskaniu? Prawdopodobnie się zablokowała. To kolejna rzecz, z powodu której mydło może być źle dystrybuowane z dozownika. Rada? Czasem wystarczy przekręcić pompkę, aby odblokować pobieranie środka czyszczącego. Skuteczne może okazać się tu również rozebranie urządzenia i włożenie pompki do ciepłej wody. Także w tym miejscu lubią gromadzić się resztki mydła. Żadna z tych czynności nie pomogła? Nie chcemy Cię martwić, ale rozwiązaniem okaże się wówczas zakup nowego urządzenia. Podstawą prawidłowej pracy
dozownika jest właśnie pompka sprężynowa.
Do poważnych uszkodzeń w wyniku nadmiernej eksploatacji dochodzi też w przypadku modeli łokciowych. Znajdziemy je w takich miejscach jak szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie. Pompkę uruchamia się w tym przypadku przy użyciu specjalnej dźwigni naciskanej łokciem. Użycie zbyt dużej siły nacisku może doprowadzić do naderwania, a tym samym uszkodzenia pompki. I w tym przypadku jedynym rozwiązaniem okaże się wymiana aplikatora na nowy.
Naprawa dozowników automatycznych
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku dozowników automatycznych, które działają ze względu na zamontowany w nich czujnik ruchu. Jednak jak w przypadku każdego urządzenia, także nowoczesne modele mogą nie działać, jak trzeba. Przyczyny należy szukać w rozładowanych bateriach – to najczęstszy powód, dla którego automatyczny dozownik nie działa. Bywa też, że czujnik będzie zanieczyszczony. Osady z mydła, wody lub inne zanieczyszczenia upośledzają prawidłową pracę sensora. Zachęcamy do tego, aby regularnie czyścić sprzęt z tych i podobnych zabrudzeń.
Nasza rada? Lepiej zapobiegać niż leczyć
Jak zdążyłeś się zorientować, większość problemów z właściwym działaniem dozowników mydła wynika z braku odpowiedniej dbałości o czystość. Najczęstszą przyczyną jest zablokowanie rurki lub pompki przez nadmiar zbrylonego środka czyszczącego. Wystarczy rozkręcić urządzenie i zamoczyć jego elementy w ciepłej wodzie, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Drugim w kolejności powodem jest zużycie takich części, jak sprężyna pompki czy rurka dozująca. Jeśli mycie nie pomaga, można wymienić. Natomiast problemy z niedziałającą dźwignią pompki – najważniejszym elementem mechanizmu – zwykle wymagają zakupu zupełnie nowego urządzenia.