zamówienia na maila
sklep@esilver.com.pl

zamówienia telefoniczne
(18) 354 37 67 / 508 146 278

zamów telefonicznie: (18) 354 37 67 / 508 146 278
zamów na maila: sklep@esilver.com.pl

https://esilver.com.pl/ » Blog » Jak powstaje mydło w płynie?


Kategorie

Filtrowanie

Kontakt



Potrzebujesz pomocy?

Kontakt

Jak powstaje mydło w płynie?

Data dodania: 25-04-2019 Wyświetleń: 3185

Używane na co dzień produkty, a raczej sposoby ich wytwarzania często rozbudzają naszą ciekawość. Tak też jest w przypadku mydła w płynie. Zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje i czemu zawdzięcza swoje właściwości najpopularniejszy obecnie środek czystości?

 

Mydła to nic innego jak sole metali oraz wyższych kwasów tłuszczowych. Znane były już w starożytnym Rzymie, choć pierwotnie służyły tam głównie do prania oraz przemywania ran. Ich skład znacznie odbiegał od aktualnego – produkowano je bowiem zazwyczaj z przetopionego tłuszczu zwierzęcego, a także z popiołu drzewnego.

 

Dziś mamy do czynienia z niebywałym bogactwem mydeł o zróżnicowanym składzie oraz właściwościach. Można pokusić się o stwierdzenie, że ilu producentów, tyle receptur i procesów technologicznych. Najogólniej mówiąc, mydła powstają w wyniku reakcji chemicznej, jaką jest hydrolityczne zmydlanie trójglicerydów wodorotlenkami. Mówiąc jeszcze prostszymi słowami – wodorotlenek wchodzi w reakcję z tłuszczem i przyczynia się do jego zmydlenia, które skutkuje powstaniem płynnego mydła. Dla przyspieszenia tej reakcji często wykorzystuje się również niewielkie ilości etanolu.

 

Oczywiście, różni producenci mogą stosować różne procesy wytwarzania mydła w płynie. Jednak cały proces można zazwyczaj podzielić na dwa etapy:

 

Warzenie/gotowanie mydła

Proces ten ma na celu otrzymanie masy mydlanej poprzez stopienie surowców w wodzie o wysokiej temperaturze. Składniki (ich rodzaj oraz proporcje zależą od unikalnej receptury danego producenta) dodaje się do wody gotowanej w specjalnym kotle warzelniczym, a następnie doprowadza się do lekkiego wrzenia aż do całkowitego rozpuszczenia mikstury, dodając w międzyczasie niewielką ilość ługu sodowego. Etap ten trwa kilka godzin i wymaga ciągłego mieszania powstałej masy.

 

Konfekcjonowanie mydła

Po otrzymaniu masy mydlanej i jej ostudzeniu czas na nadanie jej pożądanej postaci oraz właściwości (konsystencja, zapach, kolor, itp.) m.in. poprzez dodanie odpowiednich barwników, gliceryny czy też olejków eterycznych.

 

Nie opiszemy konkretnych procedur, nie podamy też konkretnej listy składników, ponieważ każdy producent stosuje swoje receptury oraz procedury wytwarzania mydła. Należy jednak pamiętać, że są to procesy chemiczne, które wymagają dokładnego wyliczenia proporcji poszczególnych składników oraz staranności produkcji.

 

Nie da się nie zauważyć, że w ostatnim czasie znacznie wzrosła świadomość konsumentów. Rośnie znaczenie naturalnych procesów oraz składników. Stąd też wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie mydła. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się stworzenie w domowych warunkach mydła w płynie na bazie mydła w kostce. Jeśli jednak chcemy mieć 100% pewność, że nasz wyrób jest w pełni naturalny, warto poświęcić chwilę, by przygotować je od podstaw (bądź też na bazie własnoręcznie zrobionego wcześniej mydełka w kostce). Należy jednak pamiętać, by przy produkcji mydeł zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa i odpowiednio chronić zarówno oczy, jak i skórę.


(c)2003-2024 Sklep internetowy esilver.com.pl prowadzony przez podmiot gospodarczy: Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Silver Bartłomiej Srebro NIP:7381903210. Sprawdź aktualne opinie.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 508146278, 514915082, (018)3543767 lub mailowego: sklep@esilver.com.pl
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl

Do działania sklepu konieczna jest włączona obsługa Javascript oraz Ciasteczek (cookies).