zamówienia na maila
sklep@esilver.com.pl
zamówienia telefoniczne
(18) 354 37 67 / 508 146 278
zamów telefonicznie: (18) 354 37 67 / 508 146 278
zamów na maila: sklep@esilver.com.pl
Potrzebujesz pomocy?
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile barier na swojej drodze napotykają każdego dnia osoby z niepełnosprawnością. Nie chodzi tylko o trudności w korzystaniu z komunikacji miejskiej czy też zbyt wysokich progów oraz braku podjazdów, co uniemożliwia wjazd wózkiem do różnego rodzaju obiektów. Bariery nie do pokonania osoby z niepełnosprawnością napotykają nie tylko w miejscach użyteczności publicznej, ale i we własnych domach czy mieszkaniach.
Najwięcej trudności osobom poruszającym się na wózku bądź o kulach sprawia zazwyczaj skorzystanie z łazienki. Przeszkodą są wąskie drzwi, wysokie progi, wanna zamiast brodzika albo zbyt wysoki brodzik, zbyt wysoko zamontowany sedes czy tez umywalka. W standardowej łazience brakuje również uchwytów i poręczy, które ułatwią korzystanie z sanitariatów. Dlatego konieczna jest przebudowa łazienki, by dostosować ją do potrzeb osób niepełnosprawnych i umożliwić im samodzielne korzystanie z sanitariatów. Nierzadko jest to bardzo kosztowna inwestycja, która wymaga zakupu i montażu nowych urządzeń oraz całkowitej przebudowy pomieszczenia. Dlatego zanim przystąpimy do prac, warto zadbać o dobry projekt i dopełnić wszelkich formalności, dzięki czemu będziemy mogli starać się o zwrot kosztów od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Konieczne jest złożenie wniosku o likwidację barier architektonicznych do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania). Wzór wniosku dostępny jest w sieci, między innymi na stronach PCPR.
Do wniosku należy dołączyć m.in. kopię aktualnego zaświadczenia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, zaświadczenia o wysokości dochodów osoby z niepełnosprawnością lub jej rodziców/opiekunów (w przypadku dzieci), udokumentowaną podstawę prawną zameldowania w lokalu i wiele innych dokumentów. W celu uzyskania szczegółowych informacji, najlepiej zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Przede wszystkim, należy pamiętać, że PFRON refunduje część kosztów poniesionych na dostosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych, a nie całość. Maksymalna wysokość zwrotu to 80% poniesionych kosztów. Zwrotowi nie podlegają koszty poniesione przed zawarciem umowy o dofinansowanie.
O refundację może starać się każda osoba z ograniczeniami ruchu posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Prawo to przysługuje na mocy ustawy o rehabilitacji.
By móc starać się o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, należy:
(c)2003-2024 Sklep internetowy esilver.com.pl prowadzony przez podmiot gospodarczy: Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Silver Bartłomiej Srebro NIP:7381903210. Sprawdź aktualne opinie.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 508146278, 514915082, (018)3543767 lub mailowego: sklep@esilver.com.plOprogramowanie sklepu shopGold.pl