Data dodania: 15-04-2022
Wyświetleń: 869
Każde miejsce publiczne powinno zostać wyposażone w toaletę, która nie tylko odpowiada narzuconym wymogom sanitarnym, ale jednocześnie spełnia oczekiwania osób o różnych potrzebach. Ważną rolę odgrywa tu również prawidłowe oznaczenie WC. Jakie piktogramy możemy spotkać w Polsce?
Oznaczenia toalet publicznych
Są doskonale znane wszystkim, którzy korzystają z dworców kolejowych, robią zakupy w centrach handlowych lub pracują w biurach. Różnego rodzaju piktogramy (z napisami lub bez), ulokowane w widocznych miejscach, przekazują nam szereg praktycznych informacji, jak na przykład: którędy udać się do wyjścia, gdzie znajdziemy gaśnicę czy w jaki sposób przemieścić się z punktu A do punktu B. W budynku nie powinno brakować również tabliczek WC dla toalet damskich, męskich oraz osób z niepełnosprawnością.
Oznaczenia WC przybierają stosowane w Polsce różne formy. Nierzadko są to po prostu napisy “Toaleta damska/męska/dla niepełnosprawnych” wraz ze stosownym piktogramem, zachowane w biało-niebieskiej kolorystyce typowej dla znaków informacyjnych. Dzięki temu pozostają nie tylko czytelne, ale także doskonale widoczne z daleka – nie ma wątpliwości, że zostaną zrozumiane zgodnie z przeznaczeniem. Ale oczywiście to nie jedyne dostępne opcje.
Oznaczenia toalety damskiej i męskiej
Powszechnie stosowanymi symbolami WC w Polsce są sylwetki kobiety (w sukience) i mężczyzny (w spodniach). Tak zaprojektowana grafika pozwala określić różnice między płciami i tym samym przekazać użytkownikom jednoznaczny komunikat. Piktogram toalety nierzadko zestawiany jest ze wspomnianym już, międzynarodowym skrótem WC, który pochodzi od angielskiego wyrażenia “water closet” (muszla klozetowa). Tak zaprojektowana tabliczka jest czytelna bez względu na kraj pochodzenia czy różnice kulturowe. Należy bowiem pamiętać, że z informacji tego typu, szczególnie w dużych miastach, korzystają również obcokrajowcy.
Jeśli w budynku znajduje się również pomieszczenie WC przystosowane do osób z niepełnosprawnością, należy zastosować tabliczkę z postacią na wózku inwalidzkim – czytelnym międzynarodowym symbolem. W miejscach publicznych coraz częściej możemy spotkać się również z dodatkowym udogodnieniem, jakim jest obecność pomieszczeń dla mam. Istnieje możliwość osobnego oznaczenia toalety damskiej tego typu - służy do tego piktogram postaci kobiety oraz dziecka, równie wyrazista, co inne tabliczki tego rodzaju.
Kolorystyka piktogramów WC – czy może być dowolna?
Oznakowanie toalet w biało-niebieskiej kolorystyce to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Nie istnieją normy, które zakazywałyby stosowania innych piktogramów czy kolorów. Z tego względu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zamontowanie bardziej nowoczesnych, równie czytelnych tabliczek. Oznaczenia WC na drzwi wykonane z metalu w kolorze chromu, na których znajdzie się miejsce na czarne sylwetki mężczyzny, kobiety lub osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, pozostają równie czytelne i dobrze widoczne z daleka.
Inne oznaczenia toalet w Polsce
Alternatywą dla opisanego wcześniej oznakowania toalet są piktogramy, takie jak koło i trójkąt. To dość powszechnie stosowane rozwiązania w Polsce, mimo że ich czytelność bywa dość mocno kwestionowana. Stosowanie symboli tego typu nie jest zalecane ze względu problem z ich prawidłową interpretacją, nie tylko wśród obcokrajowców, ale także Polaków. Dla wyjaśnienia, piktogramy WC - koło i trójkąt - ze względu na kształty nawiązują prawdopodobnie do dawnych symboli starożytnych definiujących kobietę i mężczyznę.
Jeśli zależy nam na jak najlepszym przekazie, lepiej zdecydować się na komunikaty o wydźwięku międzynarodowym - a zatem takie, które zostały zaproponowane na przykład przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO. Sugeruje ona korzystanie z piktogramów postaci damskiej, męskiej oraz osoby na wózku inwalidzkim w biało-niebieskiej kolorystyce typowej dla znaków informacyjnych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sięgnąć po tabliczki WC w innych barwach (na przykład w bieli, czerni czy stalowej szarości).