zamówienia na maila
sklep@esilver.com.pl

zamówienia telefoniczne
(18) 354 37 67 / 508 146 278

zamów telefonicznie: (18) 354 37 67 / 508 146 278
zamów na maila: sklep@esilver.com.pl

https://esilver.com.pl/ » Blog » Oznaczenia toalet w Polsce


Kategorie

Filtrowanie

Rękawice winylowe bezpudrowe M

Rękawice winylowe pudrowane M21,11 zł17,71 zł brutto16,40 zł netto

Profesjonalny odkurzacz do pracy na sucho 8 litrów

Profesjonalny odkurzacz do pracy na sucho 8 litrów1 037,10 zł940,48 zł brutto764,62 zł netto

Neutralizator przykrych zapachow Naner 1 l

Płyn neutralizujący nieprzyjemne zapachy NANER 1 L52,48 zł46,08 zł brutto42,67 zł netto

Unitec 5 L Uniwersalny płyn gruntownie czyszczący

Unitec 5 L Uniwersalny płyn gruntownie czyszczący 75,52 zł60,74 zł brutto49,38 zł netto

Maszyna do mycia podłóg ZAUBER ZB14B

Maszyna czyszcząca do podłóg18 892,80 zł15 990,00 zł brutto13 000,00 zł netto

Wiadro 17 litrowe czerwone do wózka sprzątającego

Wiadro 25 litrowe czerwone do wózka sprzątającego93,79 zł78,01 zł brutto63,42 zł netto

KontaktPotrzebujesz pomocy?

Kontakt

Oznaczenia toalet w Polsce

Data dodania: 15-04-2022 Wyświetleń: 652
Każde miejsce publiczne powinno zostać wyposażone w toaletę, która nie tylko odpowiada narzuconym wymogom sanitarnym, ale jednocześnie spełnia oczekiwania osób o różnych potrzebach. Ważną rolę odgrywa tu również prawidłowe oznaczenie WC. Jakie piktogramy możemy spotkać w Polsce?
 

Oznaczenia toalet publicznych

 
Są doskonale znane wszystkim, którzy korzystają z dworców kolejowych, robią zakupy w centrach handlowych lub pracują w biurach. Różnego rodzaju piktogramy (z napisami lub bez), ulokowane w widocznych miejscach, przekazują nam szereg praktycznych informacji, jak na przykład: którędy udać się do wyjścia, gdzie znajdziemy gaśnicę czy w jaki sposób przemieścić się z punktu A do punktu B. W budynku nie powinno brakować również tabliczek WC dla toalet damskich, męskich oraz osób z niepełnosprawnością.
Stanowiska do przewijania dzieci
Oznaczenia WC przybierają stosowane w Polsce różne formy. Nierzadko są to po prostu napisy “Toaleta damska/męska/dla niepełnosprawnych” wraz ze stosownym piktogramem, zachowane w biało-niebieskiej kolorystyce typowej dla znaków informacyjnych. Dzięki temu pozostają nie tylko czytelne, ale także doskonale widoczne z daleka – nie ma wątpliwości, że zostaną zrozumiane zgodnie z przeznaczeniem. Ale oczywiście to nie jedyne dostępne opcje.


Oznaczenia toalety damskiej i męskiej


Powszechnie stosowanymi symbolami WC w Polsce są sylwetki kobiety (w sukience) i mężczyzny (w spodniach). Tak zaprojektowana grafika pozwala określić różnice między płciami i tym samym przekazać użytkownikom jednoznaczny komunikat. Piktogram toalety nierzadko zestawiany jest ze wspomnianym już, międzynarodowym skrótem WC, który pochodzi od angielskiego wyrażenia “water closet” (muszla klozetowa). Tak zaprojektowana tabliczka jest czytelna bez względu na kraj pochodzenia czy różnice kulturowe. Należy bowiem pamiętać, że z informacji tego typu, szczególnie w dużych miastach, korzystają również obcokrajowcy.

Jeśli w budynku znajduje się również pomieszczenie WC przystosowane do osób z niepełnosprawnością, należy zastosować tabliczkę z postacią na wózku inwalidzkim – czytelnym międzynarodowym symbolem. W miejscach publicznych coraz częściej możemy spotkać się również z dodatkowym udogodnieniem, jakim jest obecność pomieszczeń dla mam. Istnieje możliwość osobnego oznaczenia toalety damskiej tego typu - służy do tego piktogram postaci kobiety oraz dziecka, równie wyrazista, co inne tabliczki tego rodzaju.


Kolorystyka piktogramów WC – czy może być dowolna?


Oznakowanie toalet w biało-niebieskiej kolorystyce to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Nie istnieją normy, które zakazywałyby stosowania innych piktogramów czy kolorów. Z tego względu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zamontowanie bardziej nowoczesnych, równie czytelnych tabliczek. Oznaczenia WC na drzwi wykonane z metalu w kolorze chromu, na których znajdzie się miejsce na czarne sylwetki mężczyzny, kobiety lub osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, pozostają równie czytelne i dobrze widoczne z daleka.


Inne oznaczenia toalet w Polsce


Alternatywą dla opisanego wcześniej oznakowania toalet są piktogramy, takie jak koło i trójkąt. To dość powszechnie stosowane rozwiązania w Polsce, mimo że ich czytelność bywa dość mocno kwestionowana. Stosowanie symboli tego typu nie jest zalecane ze względu problem z ich prawidłową interpretacją, nie tylko wśród obcokrajowców, ale także Polaków. Dla wyjaśnienia, piktogramy WC - koło i trójkąt - ze względu na kształty nawiązują prawdopodobnie do dawnych symboli starożytnych definiujących kobietę i mężczyznę.

Jeśli zależy nam na jak najlepszym przekazie, lepiej zdecydować się na komunikaty o wydźwięku międzynarodowym - a zatem takie, które zostały zaproponowane na przykład przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO. Sugeruje ona korzystanie z piktogramów postaci damskiej, męskiej oraz osoby na wózku inwalidzkim w biało-niebieskiej kolorystyce typowej dla znaków informacyjnych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sięgnąć po tabliczki WC w innych barwach (na przykład w bieli, czerni czy stalowej szarości).

(c)2003-2024 Sklep internetowy esilver.com.pl prowadzony przez podmiot gospodarczy: Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Silver Bartłomiej Srebro NIP:7381903210. Zajmujemy się kompleksowym wyposażeniem toalet publicznych w urządzenia higieniczne, takie jak: suszarki do rąk, dozowniki do mydła, kosze na śmieci, przewijaki dla niemowląt. Oferta sklepu esilver.com.pl zawiera również: profesjonalne środki czystości, mopy do mycia podłóg, wózki do sprzątania. Zakaz kopiowania i powielania treści. Strona korzysta z plików cookies. Sprawdź aktualne opinie. Nasz asortyment zawiera produkty takich marek jak: Kastell, Faneco, Clean Pro, Linea Trade, Eka plast, Dolphin, Royal, Impeco, TTS (w sprzedaży posiadamy zamienniki: Tork, Katrin, Merida). Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 508146278, 514915082, (018)3543767 lub mailowego: sklep@esilver.com.pl
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl

Do działania sklepu konieczna jest włączona obsługa Javascript oraz Ciasteczek (cookies).