Do prac domowych, przygotowywania posiłków, w szpitalach, przychodniach medycznych i innych ośrodkach opieki zdrowotnej, salonach kosmetycznych, sklepach spożywczych - jednorazowe
rękawice ochronne używane są w wielu dziedzinach życia, obecnie jeszcze częściej niż zwykle. Na rynku dostępne są wersje lateksowe, nitrylowe oraz winylowe. Które z nich wybrać?
Ochronne rękawice lateksowe – dobre i tanie Są to najpopularniejsze modele wśród konsumentów. Produkuje się je z naturalnego kauczuku, a zatem ulegają biodegradacji. Występują w wersji jednorazowej oraz wielokrotnego użytku. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka elastyczność i niewielka grubość - idealnie dopasowują się do dłoni, nie zaburzając jednocześnie czucia. Modele lateksowe, pomimo wielu zalet, mają też kilka wad. Nie nadają się do prac, w których stosuje się tłuszcze, oleje mineralne oraz rozpuszczalniki organiczne, gdyż są na nie mało odporne. Mają też dość wyraźny zapach mogący drażnić niektórych użytkowników. Jednak największą ich wadą jest to, że często wywołują reakcje alergiczne u osób uczulonych na lateks.
Jednorazowe rękawice nitrylowe – ochrona na wysokim poziomie Nitryl to syntetyczny kauczuk idealny dla osób, które mają uczulenie na lateks. Rękawice wykonane z tego materiału również ściśle przylegają do dłoni, o ile ich rozmiar będzie dobrze dopasowany. Nitrylowe środki ochrony osobistej wykazują dużą odporność na działanie substancji chemicznych, w tym rozpuszczalników i tłuszczy. Co istotne, nie mają żadnego zapachu. Ich największą wadą jest jednak to, że nitryl nie ulega biodegradacji.
Modele winylowe - łatwe w ściąganiu Jednorazowe rękawice winylowe, w odróżnieniu od wyżej opisanych środków ochrony osobistej, są dość mało elastyczne i nie przylegają precyzyjnie do dłoni. By dobrze służyły, muszą być idealnie dobrane pod względem rozmiaru, inaczej mogą się zsunąć z rąk. Produkuje się je z winylu, tj. sztucznego, niebiodegradowalnego tworzywa PVC. Nie wywołują reakcji alergicznych i nie podrażniają skóry. Niestety tworzywo winylowe jest podatne na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto może ulec zniszczeniu pod wpływem rozpuszczalników. Tego typu produkty zaleca się używać w pracach domowych, gastronomii czy zabiegach kosmetycznych z mniejszymi wymaganiami dotyczącymi ochrony.