Kostka brukowa jest powierzchnią bardzo narażoną na zabrudzenia, szczególnie jeśli nie została fabrycznie zaimpregnowana, ponieważ różne zanieczyszczenia mogą wtedy łatwo wnikać w jej strukturę i zostawiać przebarwienia. Uciążliwy jest również mech czy chwasty pojawiające się w spoinach. Zależnie od rodzaju zanieczyszczenia podejmujemy odpowiednie kroki w celu jego usunięcia:
- resztki farb i zapraw po pracach budowlanych lub remontowych najlepiej zdrapać od razu po zauważeniu, a następnie kostkę dokładnie umyć wodą pod wysokim ciśnieniem. Jeśli zabrudzenia są nadal widoczne, trzeba wykonać zabieg piaskowania, czyli oczyszczenia sprężonym strumieniem powietrza lub wody z piaskiem. W ostateczności można jeszcze kostkę oszlifować specjalnymi tarczami.
- mech rosnący szczególnie w wilgotnych miejscach i chwasty pojawiające się w szczelinach można usuwać mechanicznie, to znaczy wyrywać wraz z korzeniami. Inna metoda to wypalanie za pomocą palnika gazowego, co szczególnie sprawdza się w przypadku mchu. Jeśli te sposoby nie pomogą, można sięgnąć po chemiczne środki chwastobójcze, lecz trzeba używać ich z umiarem.
- plamy z oleju i inne tłuste ślady najlepiej usuwać jak najszybciej za pomocą ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Świeże plamy z olejów dobrze jest najpierw posypać piaskiem, aby wchłonął tłuszcz, a następnie powierzchnię dokładnie umyć.
Do czyszczenia różnorodnych nalotów warto też wykorzystać specjalistyczne preparaty, którymi spryskujemy powierzchnię kostki, a niepożądane osady usuwane są samoczynnie. Jeśli zabrudzenia są bardzo silne, można po upływie doby usunąć je mechanicznie przy pomocy szczotki. Po takim oczyszczaniu spryskajmy kostkę brukową preparatem impregnującym, co zapobiegnie powstawaniu nowych zanieczyszczeń w przyszłości.